Bride of Crist

Titul v originále: Kristuksen morsian

Autor: Heini Junkkaala
Žánr: drama
Překladatel: David Hackston
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 5

Heini Junkkaala (Finsko)

KRISTUKSEN MORSIAN / BRIDE OF CRIST (NEVĚSTA KRISTOVA)

7 m, 7 ž

drama

Drama s tragickým koncem se věnuje problematice nových trendů v současných křesťanských církvích. Postavy se snaží skloubit požadavky křesťanství s normami současného světa a výsledkem jsou nejistota a tápání v temnotách. Být dobrým křesťanem v 21. století je stejně těžké jako ve století prvním. Hlavním tématem je také vztah křesťanství ke genderu a sexualitě, tedy problémy s tolerancí. Postavami bohatě osazený text se hodí pro jakoukoli větší scénu.

V první scéně sledujeme třiatřicetiletou Marion ve svatebním salonu při přípravě na sňatek se svou dlouholetou přítelkyní Julií. Vše se zdá být v pořádku. Později ale Marion přepadnou pochybnosti, jestli je svazek s osobou stejného pohlaví skutečně to, co po ní Bůh chce, a ačkoli i její matka, luteránská farářka Henriika, jejich spojení schvaluje, Marion se v poslední chvíli rozhodne jinak. Připojí se fundamentalistické skupině Simeonova kongregace, v jejímž čele stojí Juho, velký kritik nových cest v protestanských cirkvích (homosexuální sňatky, ženy v roli duchovních pastýřů) a zastánce tradičních „mužských“ pořádků (jeho žena Meiju je tu od toho, aby souhlasila s manželem). Marion začne žít s Mattim. Ten původně studoval kněžský seminář a byl velmi hloubavým studentem, nakonec se ale od luteránství odklonil a stal se nadšeným příznivcem Simeonovců. Marion a Matti by měli být vzorovým párem, který všem ukáže, že existuje jenom jedna sexuální orientace a že silná víra dokáže sklony k homosexualitě vymýtit. Časem se ale ukazuje, že Marion nerada tráví čas s Mattim osamotě, protože jí jeho potřeba fyzického kontaktu není příjemná. Marionina nově nabytá jistota se opět rozplývá. Také Henriika dceru nabádá, aby si nic nenalhávala. Mezi matkou a dcerou dojde k prudkému konfliktu.

Henriika kandiduje na biskupku. Pokud bude zvolena, stane se ve Finsku první ženou na tomto postu. Její kandidatura vyvolá vlnu odporu a stoupenci Simeonovy kongregace vyjdou do ulic. Henriika je skutečna zvolena, ale v tom okamžiku ji opouští odvaha a dostaví se podobné pochybnosti, jako měla kdysi Marion. Je to správně, aby žena usedla na biskupský stolec? Pokud by si Ježíš skutečně přál, aby ženy v církvi zastávaly takové funkce, nezmínil by to? A není to jenom Henriika, kdo ustoupí ze svých pozic. Také víceméně fanatický Juho začne váhat a dokonce se vzdá svého postavení kazatele. Namísto něj nastoupí Matti. Henriika má být inaugurována. Místo toho přijde mezi své dosavadní nepřátele do kaple Simeonovy kongregace a když bohoslužba dospěje k večeři Páně, pokorně se přidá. V tom okamžiku venku skandující demonstranti rozbijí okno kaple a sklo se vysype na Henriičinu hlavu. Nová biskupka na místě umírá.

Konflikt začíná v rodině, ale šíří se i za její rámec – a stejně jako náboženské války i tento konflikt si žádá své oběti. Hra byla uvedena ve Finském národním divadle v březnu 2010.

V agentuře máme anglickou verzi hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz