Brutál

Titul v originále: Killology

Autor: Garry Owen
Žánr: hra
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3

Garry Owen (Velká Británie)

BRUTÁL (KILLOLOGY)

přeložil Pavel Dominik

3 m

 

„Sebral jsem židli a fláknul jsem jí s ní přes obličej. Protože Paní Stroudová měla zlaté srdce a ani trochu jsem se jí nebál.“

Paul vydělal neskutečné peníze. Vymyslel totiž extrémně úspěšnou počítačovou hru Killology, kde mohou hráči konečně přeskočit všechno to nudné bojování a přikročit rovnou k tomu hlavnímu: zabití. Davey je chlapec z rozpadlé rodiny, otec kdysi odešel a Davey s matkou žijí sami v nebezpečné čtvrti. Malý chlapec, jehož jediným a nejlepším přítelem je jeho mazlivá fenka Maisie, je obětí šikany místních kluků, kteří ho připraví o všechno. Daveyho mírná a citlivá povaha se postupně proměňuje, začíná se podobat svým utlačovatelům. Jednoho dne jej však srazí auto a Davey se stane obětí sadistické vraždy inspirované hrou Killology. A to je chvíle, kdy do děje vstupuje Alan, Daveyho ztracený otec, který musí syna pomstít.

Autor se v textu soustředí na analýzu vztahů otec-syn. Nejde přitom pouze o dvojici Davey-Alan, ale také o vztah Paula k jeho otci, vztah Daveyho k Maisie i vztahů mezi mladšími a staršími dětmi. Téma je spouštěcím mechanismem pro všechny dějové zvraty ve hře. Hra je psaná formou prolínajících se monologů, které se prolínají bez snahy dodržovat časovou posloupnost příběhu. Monology se mnohdy časově překrývají, prolínají se i místa děje, občas se jednotlivé části příběhu popírají. Postupně přestává být jasné, co je doopravdy a co je jen fantazií postav. Divák/čtenář si postupně skládá nejprve zdánlivě nesouvisející monology do jednotné dějové linie. Děj se odehrává výhradně ve slově, ve vyprávění (pravý dialog je ve hře pouze jeden), což podporuje dojem bezčasí a celkové časoprostorové neukotvenosti příběhu. Díky rafinované struktuře však hra neztrácí napětí ani dramatičnost. Gary Owen napsal skutečně neobyčejnou hru - drsnou, temnou, působící dojmem realističnosti a přesto výsostně symbolistickou.

Hra měla premiéru 8. dubna 2017 v Sherman Theatre v Cardiffu, v květnu byla inscenace přenesena do Royal Court Theatre v Londýně, kde v roce 2015 Gary Owen debutoval s hrou Violence & Son. České premiéry se chopilo Divadlo NaHraně v prosinci 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz