BU21

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Stuart Slade (Velká Británie)

BU 21

3 m, 3 ž

šest monologů

Pocit neklidu a potenciálního ohrožení, který nepomíjí ani v poklidu našich domovů, zhmotnil Slade ve fiktivní události pádu letadla na lince BU21. Neznámí teroristé zasáhli stroj plný bezmocných pasažérů těsné před přistáním. Na poklidnou solidní londýnskou čtvrť letadlo dopadlo jako meteorit. Na palubě nepřežil nikdo, na zemi pak hořící trosky způsobily další obrovské škody na životech, zdraví i majetku. Pro všechny pak tato událost znamenala obrovský šok.

Autor na scénu přivedl šest postav, které se setkávají na jakési terapeutické skupině, jež jim má pomoct překonat jejich traumata. Z jejich střídajících se monologů postupně vzniká barvitý proměnlivý obraz příběhů a povah. Jako každá situace, i tato má své hrdiny i antihrdiny. Zatímco mladá rumunská imigrantka se musí naučit žít se znetvořením, doživotními bolestmi a invalidním vozíkem, bezskrupulózní obchodník využije svého „postižení šokem“ k nátlaku na své zaměstnavatele, protože teď si může prakticky dělat, co se mu zlíbí, a nikdo si nedovolí riskovat reputaci firmy tím, že by propustili „oběť tragédie“. Mladík, jehož otec byl na palubě letadla a celý život se snažil distancovat od svých nebritských kořenů, se paradoxně obrací k islámu a lůzr, co byl omylem považován za hrdinu zachraňujícího raněné (přitom se k neštěstí přihnal jako bezostyšný čumil), uvěří důležitosti a oprávněnosti své role a hodlá o obětech tragédie napsat knihu.

Hra byla uvedena v londýnském Theatre 503 v březnu 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz