Butcher

Titul v originále:

Autor: Nicolas Billon
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Nicolas Billon (Kanada)

BUTCHER (ŘEZNÍK)

3 m, 1 ž (1 dívka 12 let)

thriller

Děj hry je zasazen do současného Toronta na První svátek vánoční. Nějací mladíci před chvílí přivedli na policejní stanici 75 letého muže, který mluví jakousi nesrozumitelnou slovanskou řečí a u sebe má kromě řeznického háku už jen vizitku se jménem Hamilton. Inspektor Lamb proto právníka Hamiltona přivolá a společně zjišťují, kdo je onen tajemný muž a proč má na sobě známky krutého fyzického týrání. Do děje následně vstupuje i žena, která konečně vnáší trochu světla do problému. Mluví lavinijsky, dokáže určit původ uniformy a až podezřele dobře se orientuje v historii lavinijské občanské války. Začíná být jasné, že postavy nejsou těmi, za které se vydávají, a něco prostě není, jak má. Díky vzájemným manipulacím se postupně odkrývají pravé identity postav, jejich minulost i se všemi nechutnými zločiny.

Napínavá hra má blízko k žánru thrilleru, a přináší i řadu velmi překvapivých a přesto snadno uvěřitelných zvratů. Pilířem hry je, kromě dobře napsaných dialogů, zejména strhující děj. Hra se zaměřuje na téma viny, spravedlnosti, pomsty. Přesto, že se zabývá tématem válečných zločinů, nepopisuje žádnou konkrétní událost. Mluví o občanské válce v smyšlené zemi Lavinii, přičemž ale čerpá z těch nejděsivějších historických událostí – např. genocidy ve Rwandě, nacistických i sovětských válečných zločinů. Billonova hra je syrové dílo s nezvykle znepokojivou atmosférou, které je ale napsáno velmi srozumitelně s logickou výstavbou děje i postav.

Dětská role spočívá jen v jediném výstupu na scénu (bez textu), zřejmě by bylo možné ji nahradit projekcí. Hra se odehrává v jediné místnosti na policejní stanici, vhodné pro menší divadelní prostory.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz