Butcher of Distinction

Titul v originále: Butcher of Distinction

Autor: Rob Hayes
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Rob Hayes (Velká Británie)

BUTCHER OF DISTINCTION (STYROBYLÝ ŘEZNÍK / ŘEZNÍK ZAŠLÝCH ČASŮ)

3 m

Bizarní hra, která začíná jako nevinná hříčka o dvou bratrech „z jiných časů“ a končí jako brutální současná řezničina.

Fyzicky nepodobná dvojčata Hugo a Hartley neurčeného věku likvidují pozůstalost po svém otci, očekávají dědictví, než ale bude právně uvolněno, bratři potřebují prodat co nejvíc věcí, aby mohli přežít. Archaická mluva a množství nejasností o bratech a jejich rodině nic neprozrazují – kromě toho, že likvidace probíhá v (pro ně) nehostinném Londýně, zatímco oni dva – jeden profesí pasák koz, druhý řezník – žijí na venkově.

Zvrat přináší postava Teddyho (aluze na plyšového mazlíčka), který přichází vymáhat po starém pánovi peníze. Postupně se odhaluje šílená rodinná anamnéza: otec nezemřel přirozenou cestou, ale zastřelil sebe a svou manželku. Vedl dvojí život, přičemž ten londýnský byl životem (zřejmě pedofilního) homosexuála. Teddy je pánem situace, chystá se oba bratry využít jako prostituty, a „dobrodružnější“ pasáček Hugo skutečně jeho svodům podléhá a odchází s ním do zkaženého velkoměsta. Zatímco Teddy se domnívá získat lukrativní maso (nechá Hugovi též vydělat), v bratrech se probouzí jejich temná stránka, o níž nemáme – pod slupkou archaické mluvy a konzervativního uvažování – tušení. Noc zvrhlého večírku v Hugovi probouzí vše animální, co mu jeho otec vštěpoval, a bratři se mění ve ztělesnění svých povolání. Oba pak zfetovaného Teddyho brutálně zavraždí.

Šokující, cynické vyznění hry se kombinuje s černým humorem nejlepší britské tradice, překvapivý vývoj dělá z textu velice aktuální drama a násilí na dětech a rodinné predestinaci – tak, jak ho známe z mnohem konvenčnějších her. Odvážné a překvapivé.

Hra měla premiéru v březnu 2011 v produkci Cock Tavern Theatre, v režii Neda Bennetta, pro velký úspěch se přesunula do divadla King´s Head.

Rob Hayes (1986) pochází z Manchesteru, kde vystudoval divadelní a filmovou školu, žije a pracuje v Londýně. Jeho hra Selling Clive (uvedena v Lost Theatre) dostala cenu za nejlepší inscenací na festivalu jednoaktovek (the26th Lost One Act Festival), dále napsal hry Council (Royal Exchange Showcase), Sandy 123 (Camden Roundhouse Studio), Terminal Ward, A Wake (Canal Cafe Theatre), The Diabolic Banquet (Contact Theatre) a Cracked (Found Space, Edinburgh Fringe Festival). Butcher of Distinction byl uveden spolu s další jeho hrou, Step 9 (of 12), na prestižního „alternativního“ divadla Trafalgar Studios.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz