Butley

Titul v originále: Butley

Autor: Simon Gray
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Simon Gray (Velká Británie)

BUTLEY

4 m, 3 ž

Děj se odehrává v prostředí Londýnské univerzity. Ben přednáší anglickou literaturu a po krátkém manželství s Anne, z něhož se narodila dcera, se odstěhuje zpátky k bývalému spolubydlícímu, Joeymu. Joey je Benův bývalý student, který po absolutoriu nastoupil na univerzitu jako asistent. Po několikadenních prázdninách se Ben a Joey, který se ráno vrátil z výletu, sejdou ve společné kanceláři. Ben Joeymu vyčte, že se nevrátil včera, nebo aspoň nezavolal. Zatímco on byl na návštěvě u rodičů svého partnera, Rege, Ben strávil volno sám doma s lahví alkoholu. Ben pozve Joeyho na večeři do restaurace, ale Joey už slíbil Regimu, že stráví večer spolu. Ben se nehodlá vzdát a přemlouvá Joeyho, aby ho vzal k Regimu s sebou.

Do školy přijde Benova manželka Anne. Oznámí mu, že si bude brát Toma, kterého Ben považuje za nejnudnějšího člověka v Londýně, a že tedy zažádá o rozvod. Když Joey odejde do knihovny, přijde Reg a informuje Bena, že Joey se k němu stěhuje.

Ben má pohovor se studentem a uvažuje, jestli ho přijme do svého semináře. Zadá mu pasáž z Eliota, kterou mu kdysi u pohovoru četl Joey. Nakonec se rozhodne, že ho nepřijme. Joey se stěhuje do jiné kanceláře.


jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz