Bye Bye Columbus

Titul v originále: Bye Bye Columbus

Autor: Peter Barnes
Žánr: aktovka
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 13 ženy 3

Peter Barnes (Velká Británie)

BYE BYE COLUMBUS (SBOHEM, KOLUMBE)

13 m, 3 ž

aktovka

Hrdinou a zároveň vypravěčem tohoto kratšího textu je Kryštof Kolumbus, starý muž ohlížející se za svou minulostí. Vzpomínky přivádějí na jeviště královský pár, představitele církve a jiné osoby, které měly na Kolumbovy činy zásadní vliv. Kolumbus ale z vyprávění nevychází jako objevitel, humanista nebo alespoň šiřitel evangelia, je to naopak antihrdina, cynik, kariérista a zlatokop. Např. si víceméně nepamatuje, kdo byla jeho manželka, ale uznává, že jako slušná partie mu společensky pomohla.

Postupně s ním procházíme jeho objevitelské zážitky, když po dlouhých letech mezkovité vytrvalosti konečně dostal od krále peníze na námořní výpravu a příslib funkce vicekrále na nových územích. Kolumbus vůbec nelituje své

ctižádosti, kvůli které nejednou pošlapal práva jiných, ale stále se trápí tím, že nezbohatl tak, jak si přál. Společnost starému muži dělá mluvicí papoušek Polly a ten ho ujistí, že ačkoli není dobrý člověk, stane se slavným a lidé po něm budou pojmenovávat města a stavět mu sochy. Když má Kolumbus možnost takto díky papouškovi zhodnotit svůj život, konečně pocítí jakési zadostiučinění.

Doporučujeme inscenovat s dalšími autorovými aktovkami z naší nabídky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz