Byl to zázrak? Aneb Paternitní proces Josef Tesař versus Hospodin

Titul v originále: Der Vaterschaftsprozess des Josef Zimmermann

Žánr: komedie
Překladatel: Alex Koenigsmark
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 1

Ephraim KISHON

BYL TO ZÁZRAK?

aneb Paternitní proces Josef Tesař versus Hospodin

přeložil Alex Koenigsmark

(1ž, cca 10m)

Podobně jako v komedii Byl to skřivan, kde se podíval na další osudy Romea a Julie, zde Kishon maskuje svůj pohled na současníky všeobecně známým biblickým příběhem: Před obvodním soudem ve městě Nazaret se v roce 00 našeho letopočtu koná proces. Žalující stranou je Josef Tesař, zastupovaný advokátem Akibou Honigem, žalovanou stranou Hospodin, pán na nebi, Josef Tesař, manžel Marie, žaluje protivnou stranu o uznání otcovství pětiměsíčního Ježíše Tesaře, jehož otcem se on sám být necítí. Hospodin se nechává zastupovat americkým advokátem Tedem Pitsburgerem. Jako svědkové vystoupí archanděl Gabriel, trochu dementní tři králové, ďábel, fundamentalista Jan Křtitel...

Nová komedie známého a na našich jevištích často uváděný izraelský dramatik a humorista je láskyplnou travestií biblických motivů a zároveň se upřímně baví komikou soudní byrokracie a častou absurditou jejích postupů. jako všechny Kishonovy komedie nabízí i tato výtečné herecké příležitosti a není zároveň inscenačně náročná.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz