Bylo nás pět, zdálo se mi

Titul v originále: Bylo nás pět, zdálo se mi

Žánr: libreto
Jazyk: čeština
Postavy: muži 9 ženy 6

Arnošt Goldflam, Zbyněk Matějů

BYLO NÁS PĚT, ZDÁLO SE MI

9 m, 6 ž

opera

Populární Poláčkova kniha Bylo nás pět je pouze předlohou této moderní a hravé opery o známé partě Habrováků a jejich dětských osudech. Setkáme se se všemi důležitými postavami - Bejval, Jirsák, Kemlink, Zilvar, Petr Bajza, z děvčat Evička a Jiřina, služka Krystýna, Petrovi rodiče... Dále se v ději objevuje i postava Karla Poláčka, která z odstupu nostalgicky vzpomíná (při nástupu do transportu a v horečnaté nemoci v koncentráku) na své krásné dětství, prochází jednotlivými scénami a Petr Bajza je jakési jeho alter ego.

Kromě známých scén z knihy – různých rvaček, klukovin, prvních lásek, rodičovských trestů či návštěvy příbuzných Vařekových je leitmotivem opery cirkus, jehož famózním příjezdem žije celé městečko. Manéž se rozsvěcuje barevnými světly, přicházejí lidé s pochodněmi, polykači ohně, provazochodkyně sypající na hlavy diváků květy či blýskavé flitry, objevuje se velikánský slon s krasojezdkyní atd. Mělo by jít o sugestivní, výpravné, téměř baletní scény.

Petrova modlitbička, aby mohl cirkusovou show navštívit, není vyslyšena – závěrečné obrazy opery představují snové scény, když Petr onemocní a ve vysoké horečce blouzní. Tyto vidiny a halucinace jsou ztvárněny působivými scénami, ve kterých se objevují např. spolužáci s velkými hlavami, divoši či právě fantaskní, surreálné cirkusové scény a snové orientální scény s maháradžou. Zde se opět prolínají obě linie, tj. nemoc Petrova i nemoc a blížící se konec Poláčkův. A zatímco Petr bojuje – v halucinacích proti nepřátelské armádě, ve skutečnosti proti nemoci, a začíná za asistence rodičů vítězit, Poláček svůj boj prohrává a odchází ponořen do vzpomínek na své dětství z tohoto světa.

Dětské postavy mohou představovat i dospělí herci, kteří mohou např. pomocí změny kostýmu střídat rovinu dětství a dospělosti. Důraz je celkově kladen na kontrasty: dětství – dospělost, vzpomínky – realita, realita – halucinace a fantazie.

K dispozici máme také partituru a klavírní výtah.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz