Bytná na zabití

Titul v originále: Ladykillers

Žánr: komedie
Překladatel: Jan Hančil
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 1

Graham Linehan (Velká Británie)

BYTNÁ NA ZABITÍ (LADYKILLERS)

přeložil Jan Hančil

5 m, 1 ž

komedie

V pomalu se sesouvajícím viktoriánském domě nad železničním tunelem u nádraží King´s Cross žije excentrická stará dáma, paní Louisa Wilberforceová, se svým papouškem. Když se rozhodne pronajmout svůj volný pokoj, nastěhuje se k ní tajemný profesor Marcus, který ovšem možná není tím dobře situovaným džentlmenem, jakým se jeví. Nový nájemník namluví staré dámě, že spolu s několika přáteli, amatérskými hudebníky, bude v pokoji nacvičovat klasické skladby, ve skutečnosti však plánují loupež. Dokonce se jim podaří přesvědčit ji, aby uloupené peníze u sebe schovala, což ona nevědomky učiní. Jakmile se však lup ocitne v jejím domě, věci se začnou komplikovat.

Hra vychází ze scénáře slavného stejnojmenného britského filmu, v němž v roce 1955 excelovali mj. Alec Guiness, Peter Sellers a Herbert Lom (a v jehož hollywoodském remaku z roku 2004 hrál hlavní roli Tom Hanks), jeho zápletku se však autor divadelní verze Graham Linahan (scénárista proslulých Ajťáků) pokouší nově interpretovat.

Premiéru měla tato černá komedie v Liverpool Playhouse 3.11. 2011, v současné době ji se značným úspěchem uvádí Gielgud Theatre ve West Endu. Česká premiéra proběhla v květnu 2014 v Divadle na Vinohradech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz