Callback

Titul v originále: Callback

Autor: Bill Svanoe
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Bill Svanoe (USA)

CALLBACK (OZVEME SE VÁM)

1 m, 1 ž

Příjemná konverzační komedie o létech složitého vztahu mezi herečkou a ředitelem divadla, vystavěná na jednoduchém principu opakovaného setkávání dvou osob opačného pohlaví.

Jsme svědky sedmi setkání za více než třicet let. Mění se móda, obrazy státníků i ilustrační melodie. Postavy stárnou a ze začínající herečky se stane stará dáma s cenou ze režii a s několika nevydařenými manželstvími, z hereckého náboráře se zase stane slavný režisér (tehdy zjistí, že jeho ambicí není režírovat, ale psát), alkoholik, ještě slavnější komik, znovu alkoholik, neúspěšný manžel, pedagog a nakonec režisér v zapadlém divadle v malém městě.

Až na poslední scénu se vždy opakuje stejný model. Judy přijde na konkurz, předvede svoje schopnosti, Ed ji pochválí, ale nikdy jí roli nedá. Jejich dialogy jsou vždy jiskrné a od první chvíle (poprvé se sejdou někdy na začátku 60. let 20 století) je jasné, že jde o lidi, kteří k sobě svým způsobem patří, a ačkoli spolu stráví minimum času, jeden druhého vcelku zásadně ovlivní. Několikrát se objeví náznaky, že jejich vztah by mohl překonat hranice vztahu dvou profesionálů, ale nikdy k tomu nedojde.

Ed i Judy sní o něčem, čeho se jim nedaří dosáhnout. Judy chce být herečkou, pokud možno slavnou, ale herecké příležitosti se jí vyhýbají. Potlouká se po newyorské divadelní periferii, pracuje jako psychoterapeutka a dokonce začne režírovat. Edova kariéra je oproti Judyině velmi rychlá. Rychle se proslaví, ale svoji slávu a vztahy se slavnými herečkami nezvládne a začne pít.

Cíle dojdou oba až na konci života, kdy už se za svými sny neženou. Judy náhodně vejde do divadla a potká tam Eddieho - ten jí dá konečně roli, roli ve hře, kterou sám napsal.

Tato komorní konverzační komedie byly uvedena v divadle Temple Theatre v Severní Karolině v roce 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz