Cellini

Titul v originále: Cellini

Žánr: hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 12 ženy 3

John Patrick Shanley (USA)

CELLINI
12 m, 3 ž

Hra vypráví příběh florentského sochaře Benvenuta Celliniho, který žil před 443 roky. Příběh je jakoby ze záhrobí vyprávěn sám Cellinim v 58 letech, který se ve vzpomínkách vrací k důležitým událostem svého života. Časové přesuny a vystupování z času jsou hojné.

Přestože centrálním dějovým bodem a také výchozím bodem je jeho práce na soše Perseus s hlavou medúzy pro florentského vévodu, většina hry se odehrává před tímto úkolem. Mladý, ambiciózní, horkokrevný Cellini, který si nebere servítky před nikým, zabil dva lidi, jednoho z nich proto, že pomluvil jeho dílo. Přestože je talentovaný, nikdy nic velkého neudělal. Vždy mu v tom zabránili okolnosti. Stále ale sní o větších a větších sochách, které by ho proslavily. Papež Clement mu odpustí a zprostí ho viny z předešlých hříchů a navíc mu zadá několik zakázek. Cellini, přesvědčen, že teď přišel jeho čas, se pustí do práce, papež Clement ale umírá a nastupující papež Pavel ho díky jeho drzému jazyku a neoblomnosti se pokořit uvězní. Hrdý Cellini se v průběhu 200 dní v hrozném vězení zlomí a pochopí, že jestli chce ještě někdy pracovat, musí zapomenout na svoji hrdost a novému papeži se dvořit. Ten ho sice propustí, ale také vyhostí ze země. Cellini odchází do Francie pracovat pro krále Francoise. Cellini vyrobí nádherné makety svých soch, ale opět než začne s odlíváním do stříbra, odchází zpět do Florencie. Tam mu florentský vévoda zadá úkol vytvořit pro náměstí Loggia dei Lanzi sochu Persea a medúzy. Cellini se opět pustí do práce, odolá ale už pokušení vyrobit sochu co největší, neb pochopil, že velikost není ve výšce. I přes odpor a nedůvěru okolí se mu ale nakonec sochu podaří vyrobit a konečně se dočkává uznání.

Hra je jedinečnou příležitostí pro herce po padesátce. Vysoký počet sekundujících herců jde zmenšit obsazením jednoho herce do více rolí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz