Cesta na Měsíc

Titul v originále: Podróż na księżyc

Žánr: hra
Překladatel: Jiří Vobecký
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3

Monika Milewska (Polsko)

CESTA NA MĚSÍC (PODRÓŻ NA KSIĘŻYC)

přeložil Jiří Vobecký

3 m, 1 hlas

Hra se odehrává se počátkem 30. let 20. století uvnitř malého obchůdku s hračkami. Vypráví o neobvyklém setkání dvou lidí, kteří vytvořili kino: Ludvíka Lumièra i George Mélièse. Jejich rozhovor není pouhou historickou lekcí na téma, ale především zobrazením věčného sporu mezi rozumem a představivostí, zdravým úsudkem a fantazií, mezi materialismem a idealismem.

Je zima na začátku Vánočních svátků. Zámožný Lumiére čeká na zpožděný rychlík do Lyonu. Před mrazem se schovává v ubohém obchůdku na pařížském nádraží. V prodavači rozpozná svého bývalého konkurenta a rivala Mélièse. Z jejich vzpomínek se dozvídáme, jak vlastně vzniklo kino. Zatímco Lumiére považoval svůj vynález za technickou zajímavost, Méliés, milovník magických představení a iluzí, jako první člověk na světě dokázal využít filmovou kameru tvůrčím způsobem, čímž si vysloužil titul filmového čaroděje. Méliés vymyslel systém filmových triků a střihů, fantastických obrazů a metamorfóz.

Hra na jedné straně může divákům přiblížit již polozapomenuté počátky moderního filmového průmyslu i s využitím dochovaných filmových materiálů, na druhé je podobenstvím setkání životem zahořklého člověka, který má všechno, ale ničemu nevěří. Výsledkem fiktivního setkání je zafinancování nového Méliésova filmového projektu samotným Lumiérem.

Tato hříčka, která by se mohla líbit i mladému divákovi, nastoluje řadu témat, která tvůrce zajímají již od nepaměti. Má být umění jen krásnou iluzí, které je vzdálené realitě, nebo má umělec zodpovědnost před světem. Má ho realisticky zobrazovat nebo vytvářet iluze a být opravdovým tvůrcem? Kromě připomínek dávno zapomenutých událostí, tajemné retro atmosféry a zajímavých psychologických portrétů nabízí režisérovi široké pole k seberealizaci. Nakonec svět vždy straní představivosti, ničím neomezené fantazii a víry ve splnění i těch našich nejtajnějších přání.

Hra získala Grand Prix na festivalu Sopoty (2015), dostala druhou cenu v literární soutěži organizované polským rozhlasem, byla nominována na cenu Prix Italia 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz