Chalkface

Titul v originále: Chalkface

Autor: Angela Betzien
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

CHALKFACE (Křídový povrch)

pedagogická komedie

Pedagogika je věda i umění. Je to povolání, které je založeno na naději, že každé dítě, bez ohledu na to, jaké je, z jakého prostředí pochází a jakým autem jezdí jeho rodiče, jednou dokáže kompletně využít, co v něm je,“ cituje dlouholetá učitelka Pat krédo své nedávno zesnulé kolegyně. Myšlenka je to krásná i pravdivá, ovšem běžný provoz základní školy je trochu, nebo spíše hodně jinde. Detaily o událostech ve sborovně během jednoho akademického roku se dozvíme z této komedie.

Především je zde dvojice učitelek – vyhořelá Pat a čerstvá absolventka Anna, plná aktivního nadšení a víry, že dokáže zvládnout i malého potížistu s šíleným jménem Hurikán Malý. Učitelský sbor doplňuje Steve trpící stihomamem (domnívá se, že ho pronásleduje otec jednoho z žáků, a tak děti pouze chválí) a Denis, která strávila poslední prázdniny na psychiatrii, nicméně se odtud vrátila těhotná. Ředitel Housten šetří, kde může (ignoruje chatrný stav topení, což se škole nakonec stane osudným), a frustrovaná sekretářka vede zákopovou válku proti svému nespravedlivému finančnímu ohodnocení. V takovém prostředí všechno kolotá a bobtná (Hurikán pracuje na svém modelu nukleárního reaktoru, školní morče nečekaně vrhne mladé, Anna odhalí finanční podvod a po celou dobu se budovou nese podivný zápach), takže není s podivem, že školní rok vyvrcholí velkým výbuchem. Ale přesto všechno skončí vlastně dobře.

Autorka si vybrala maximálně vděčné prostředí a (i když se několikrát dotkne i bolavých míst školského systému) přiblížila ho radostně milosrdným pohledem sitkomu. Hra z roku 2022 byla velmi dobře přijata domácím australským publikem, nicméně má velký potenciál rozeběhnout se i po zahraničních jevištích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz