Changing Patrick

Titul v originále: Patrick 1,5

Autor: Michael Druker
Žánr: komedie
Překladatel: Frank Perry
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Michael Druker (Švédsko)

PATRIK 1,5 (CHANGING PATRICK)

přeložil Miroslav Pošta

3 m

komedie

Felix a Steven jsou gayové, kteří žijí jako partneři ve společné domácnosti. Velmi si přáli společně vychovávat dítě, a protože Steven pracuje v sociálním sektoru, podaří se mu sobě a Felixovi, nepříliš úspěšnému vynálezci, zajistit adopci patnáctiměsíčního chlapečka. Právě v den, kdy mají děťátko převzít, zazvoní u dveří jejich bytu velmi nedůvěryhodně vyhlížející puberťák.

Během krátkého rozhovoru Felix zjistí, že jim z centra pro adopci omylem namísto Patricka – patnáctiměsíčního batolátka poslali Patricka – patnáctiletého mladistvého delikventa, který má na svém kontě mimo jiné i pokus o vraždu.

Steven chce Patricka okamžitě poslat pryč, ale Felix ho přemluví, aby u nich mohl zůstat alespoň do té doby, než se celá situace vyjasní. Patrick je hrubý, bezohledný, ale především nemilosrdně přímý a upřímný host. Svými neodbytnými otázkami a komentáři odhaluje každou přetvářku a rozbíjí všechny prázdné formy, kterými Felix a Steven opevnili svá nitra i svůj vzájemný vztah. Ten je po Patrickově zásahu v základu otřesen a prochází nelehkou zkouškou. Felixovi a Stevenovi nakonec nezbývá než přehodnotit své osobní postoje a začít být k sobě i okolí otevřenější a upřímnější. Když je pak Patrick nakonec opouští, vědí o sobě víc než za celý předešlý život.

Drukerova komedie se dočkala i populárního filmového zpracování pod názvem Patrick 1,5. Tento film získal mj. v roce 2009 hlavní diváckou cenu na San Francisco International Lesbian & Gay Film Festival a je oblíbený mj. na ČSFD.cz (75%). U nás např. získal diváckou cenu v rámci festivalu Mezipatra.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz