Chaos

Titul v originále: Chaos

Autor: Mika Myllyaho
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 3

Mika Myllyaho (Finsko)

CHAOS

3 ž

Psychoterapeutka Julia, její sestra, novinářka Emmi a učitelka Sophia jsou tři kamarádky ve středním věku, které řeší obvyklé problémy: rodinu, lásku, práci. Netradiční forma finské hry na banalitu všednodennosti nahlíží pomocí napínavého a vtipného zcizování a navíc obvyklé zápletky vyhrocuje tak, že jejich komiku ještě zesiluje.

Sophia je frustrovaná, nová ředitelka totiž míní zavřít základní školu, v níž učila už Sophiina matka. V návalu vzteku nepochopitelně napadne arogantního mladíka v kavárně – a na světě je první problém. Emmi odjíždí se svým mužem na dovolenou, kde mají urovnat své manželství v troskách, a když to začne vypadat nadějně, Emmi přistihne Lea, jak se líbá s cizí ženou. Na cestě je další násilí, zmlácená milenka a škraloup v trestním rejstříku. Výstřední Julia si začně se svým ženatým pacientem, a nakonec se dostane do sporu s nadřízenými a také přichází o práci. V groteskní nadsázce vyhorcené problémy spolu kamarádky probírají, místy dost krutě a nemilosrdně, jednotlivé akce věcně glosují, nikdy však neztrácejí zaujetí a hlavně spojení s realitou. Navzdory všem komplikacím (a noci spoleščně strávené ve vězení) spějí k happy endu.

Hra se dotýká mnoha motivů současného západního života – lhostejnosti, globalizace, rasismu, vyprázdněnosti médií, antidepresiv a alkoholismu -, navzdory jejich vážnosti to však činí lehce a s humorem.

Hra má strukturu až filmovou, krátké obrazy se odehrávají na rozličných místech a předepisují množství dalších mužských i ženských postav, autor přesto doporučuje, aby je všechny ztvárnily pouze tři herečky. Figury se neustále obracejí do publika, kterého pravidelně oslovují, svou (rozhodně neiluzivní) povahou se tedy hra hodí spíše pro komorní prostor. Jejím volným pokračováním (lze hrát i společně) je hra tentokrát o třech mužích, Panic.

Hra byla napsána v roce 2007, o rok později (16.2.2008) byla uvedena v autorově režii v helsinském divadle Ryhmäteatteri.

Mika Myllyaho (nar. 1966) je finský divadelní režisér, herec a dramatik. V roce 1999 absolvoval divadelní akademii, v letech 2002-2006 působil na škole jako odborný asistent, od roku 1998 je uměleckým šéfem a dramatikem divadelní skupiny spolu s režisérem a dramatikem Esou Leskinenem. Byl též uměleckým ředitelem festivalu Tampere, režíruje vlastní i cizí texty.

Hru máme k dispozici v anglickém překladu, originál v případě zájmu zajistíme.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz