Chceš si mě vzít

Titul v originále: Don´t Dance Me Outside

Autor: William Borden
Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

William Borden (USA)

NEPOUŠTĚJ MĚ Z KOLA VEN (DON´T DANCE ME OUTSIDE)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

1 m, 1 ž

Hladce plynoucí dialog vedený mezi mužem a ženou středního věku, ze kterých se po několikahodinové známosti stali milenci. Ardis na autogramiádě přišla Butche požádat o podpis do jeho nového románu, který chtěla dát manželovi k narozeninám. Butch ji pozval na oběd a trpělivě snášel její neomluvitelné zpoždění, zatímco ona za okny restaurace pozorovala, jestli zůstane nebo odejde po pěti minutách. Až po sexuálním zážitku, který je pro oba neuvěřitelnou a novou zkušeností, se začnou víc zajímat o svoje osudy. Ona je úspěšná architektka, která se snaží polidštit nákupní centra, její manžel Jack počítá finanční rizika jakési firmě, Butch je také ženatý, oba mají dvě děti.

Ardis navrhuje, aby se znovu setkali za půl roku, Butch však podlehne emocím a chce po Ardis, aby svůj čin dotáhli do konce, aby spolu utekli a našli ztracenou vášeň, která oběma manželstvím chybí.

Druhé jednání se odehrává tentýž den večer, ale v jiném hotelovém pokoji. Oba chvíli žijí vizí společné budoucnosti. Ardis chce, aby Butch zavolal svojí manželce a oznámil jí, že ji opouští. Butch sice manželce zavolá, ale řekne jí pouze, že se zdržel s kolegy. Ardis je ráda, nepřála si ztratit soudnost jako romantičtí puberťáci a svou minulost i plány hodit za hlavu. Aby se utvrdili, že i jejich vášeň by časem ochladla, improvizují rozhovor, jaký by spolu vedli po letech a představují si, jak by se snášeli v domácnosti. Oba jsou chytří a oba si připouštějí úskalí, ale nejsou k sobě nikterak krutí. Jejich setkání se nutně blíží ku konci.

Autor je Američan (*1938), hra měla premiéra v roce 2005 ve Williamsburgu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz