Children of Killers

Titul v originále: Children of Killers

Autor: Katori Hall
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Katori Hall(ová) (USA)

CHILDREN OF KILLERS (DĚTI VRAHŮ)

4 m, 2 ž (do 18 let), 1 dívka (5-14 let), sbor 3-10 lidí

Hra je situovaná do rwandské vesnice. Po letech vězení jsou propuštěni někdejší vrahové rwandské genocidy z roku 1994, doma je kromě jiného očekávají synové, kteří je nikdy v životě nespatřili, protože se narodili až po jejich uvěznění. Mladí Hutuové však většinou Tutsie nenávidí stejně intenzivně jako jejich zploditelé. Někdejší násilí je ve společnosti o to patrnější, oč větší panuje napětí z návratu zločinců po patnácti letech. Innocent, Bosco a Vincent na začátku hrají fotbal jako největší přátelé, zpráva o propuštění však kamarádství značně naruší – zatímco Bosco v sobě má nenávist a tvrdohlavost otce (který údajně zavraždil na šest set lidí), Vincent, syn „Řezníka“, se násilí brání. Dokonce se postaví na obranu Esperanze, která kdysi jako dítě u soudu na své trýznitele ukázala prstem. Chybí jí ruka a má jizvy po celém těle, nechybí jí ale odvaha postavit se otevřenému rasismu, který ve vesnici nikdy vlastně nevymizel.

Hrou prochází sbor postav nazvaných gahahamuka, což je výraz pro okamžik, kdy člověk ztratí řeč, kdy už nemůže hrůzou nebo jiným emocionálním vypětím mluvit. Gahahamukové tady chodí strašit syny vrahů, ale také se snaží podpořit někdejší oběti, jak se však praví ve hře, z říše mrtvých do říše živých se vrátit nedá. Hra končí vypjatým okamžikem, v němž Vincent napadne Bosca, aby ochránil Esperanzu, ale koho vlastně kamenem udeří a co se přesně stane, zůstává tajemstvím.

Dohrou je konečné setkání s otcem „Řezníkem“, které proběhne bez jakýchkoliv emocí. Kromě jednoznačného antirasistického vyznění se text zabývá otázkou viny přenesené z generace na generaci a také schopnosti či možnosti nahlédnout zločin v celé jeho hrůze v rámci rodinných vztahů.

Děti vrahů vznikly na objednávku londýnského Národního divadla a byly uvedeny v rámci projektu Connections 2011. Pro Connections hru nastudovalo osm divadel mladých, v Londýně ji pak hráli studenti Bristol’s City Academy. Americká premiéra je naplánovaná na květen 2012.

Katori Hall (1981), dramatička, herečka a novinářka, se narodila ve státě Tennessee v USA. Vystudovala Kolumbijskou universitu (afroamerická studia a tvůrčí psaní), magisterský titul v oboru herectví získala na Harvardu the American Repertory Theatre Institute for Advanced Theatre Training. Velká část jejích her byla premiérově uvedena v Londýně nebo New Yorku, některé z nich získaly ocenění: The Mountaintop (2010 Cena Olivier pro nejlepší novou hru, Londýn, hra o poslední noci M. Luthera Kinga před atentátem), Hurt Village (2011 Cena Susan Smith Blackburnové, New York), Children of Killers ad. Její články vyšly v nejrůznějších periodikách (The New York Times, The Boston Globe, The Guardian, Essence, Newsweek).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz