Chimerica

Titul v originále: Chimerica

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 5

Lucy Kirkwood(ová) (Velká Británie)

CHIMERICA

7 m, 5 ž (zdvojování rolí)

Náměstí Nebeského klidu roku 1989. Tanky projíždějí Pekingem a na dveře hotelového pokoje mladého amerického fotografa buší vojáci. Přesto se Joeovi podaří zachytit historii a snímek dostat ze země. Snímek (skutečně existující) zachycuje mladého muže s igelitovými taškami v ruce, čelícího nájezdu tanku.

O dvacet let později se v pekingském deníku objeví záhadný inzerát, který Joea přiměje pokusit se vyhledat muže, kterého zachytil na historickém snímku. Kdo to byl? Co se s ním stalo? Je možné, že ještě žije?

Děj hry plynule přechází z Pekingu na Manhattan a zpět, od posledních amerických prezidentských voleb do událostí na náměstí Tiananmen před 24 lety, dotýká se pravdivosti fotožurnalismu, pokusů západních společností dostat se na čínský trh, zvyšující se úrovně znečištění v Pekingu i čínské cenzury a potlačování lidských práv.

Joe se při svém hledání seznamuje s britskou obchodnicí Tess, znovunavazuje přátelství s čínským tlumočníkem a učitelem angličtiny Zhang Linem a jeho bratrem, nomenklaturním manažerem, ve své posedlosti pátráním (nakonec paradoxně úspěšným) však komplikuje nejen jejich životy.

Kirkwoodová si titul hry (amalgam slov China a America) vypůjčila od historika Nialla Fergussona, který tímto pojmem označuje vzrůstající míru provázanosti ekonomické a politické budoucnosti obou velmocí. Strhující děj i osudy postav však bolestně poukazují na pokud ne zcela chimérickou, pak zcela jistě nesmírně obtížnou možnost vzájemného pochopení lidí s diametrálně odlišnou historickou zkušeností.

Strhující hra, která se stala událostí letošní londýnské divadelní sezóny měla premiéru 20. května 2013 ve známém divadle Almeida, následoval zcela vyprodaný transfer na West End – do Harold Pinter Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz