Chlapec, který snil o stavu beztíže

Titul v originále: Drengen der ville være vægtløs

Autor: Thomas Markmann
Žánr: hra, tragikomedie
Překladatel: Michal Penc
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

CHLAPEC, KTERÝ SNIL O STAVU BEZTÍŽE (Drengen der ville være vægtløs)

tragikomedie

Každý z nás někdy potřebuje čas na snění, rozpomínání, čas k dosažení nekonečna. Potřebujeme snít, abychom byli sami sebou. Ale co když naše okolí nemá pro naše sny pochopení? Co když vyrůstáme v neúplné rodině, kde má vzdělání menší cenu než krajíc chleba se sádlem a škvarky? Právě to dennodenně zažívá devatenáctiletý René, který žije se svou migrénami sužovanou matkou, jež pro sny svého syna nemá ani špetku pochopení. Pochopení se nedočká ani na praxi u svého mistra v instalatérské firmě a bohužel ani u svého, v malérech neustále létajícího, nejlepšího kamaráda Theise. René by se totiž chtěl stát kosmonautem a prozkoumávat tajuplné zákruty vesmíru, což pro maloměstsky smýšlející obyvatele městečka není nic, co by bylo hodno obdivu. Proč by chtěl někdo dělat takové výstřednosti, když vyměnit prasklou nebo ucpanou trubku je mnohem záslužnější a lidstvu prospěšnější než „ty hlouposti“, které vyvádějí Američané ve vesmíru?

Celou hru prostupují monology hlavního hrdiny, které poukazují na to, že jít si za svými sny stojí občas opravdu mnoho sil, a ne vždy se je podaří naplnit. Na druhou stranu snění jednoho člověka může inspirovat ostatní, aby se rovněž vydali na cestu za svým snem, jako třeba Winnie, do níž je René tajně zamilován.

Ovšem někdy se stává, že i ten nejkrásnější sen se může změnit v noční můru, i když by to člověk v Dánsku, zemi, kde žijí nejšťastnější lidé na světě, rozhodně nečekal…

Dánský dramatik a držitel Reumertovy ceny Thomas Markmann využil svých dlouholetých životních zkušeností, aby napsal hru doslova přesycenou sny, v níž se zrcadlí autorovo vlastní já. Autor bravurně vykresluje atmosféru ospalého dánského maloměsta, v němž není pro klukovské sny místo a cesta za nimi se snadno může změnit v cestu plnou utrpení a bolesti podobající se golgotské cestě Ježíše Krista.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz