Christians

Titul v originále:

Autor: Lucas Hnath
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Lucas Hnath (USA)

THE CHRISTIANS (KŘESŤANÉ)

3 m, 2 ž

Pastor Paul slouží slavnostní mši ve svém svatostánku. Jeho komunitě se podařilo splatit dluh spojený se stavbou nového obřího kostela pro tisíc věřících. Právě tuto příležitost se však Paul zároveň rozhodl využít, aby své farníky seznámil se změnou uvažování o své víře, která v něm dlouho klíčila. V podstatě svým ovečkám sdělí, že peklo neexistuje (Bible o něm nikde výslovně nemluví) a v nebi se nakonec sejdou všechny smrtelné duše, bez ohledu na to, zda jsou věřící křesťané nebo zda těžce zhřešily.

Proti jeho prohlášení se okamžitě postaví jeho zástupce, mladý ohnivý pastor Joshua, někdejší konvertita, a s ním Paulovu farnost opustí dalších padesát věřících. Založí si nový kostel a pomalu k sobě začnou přetahovat původní Paulovy stoupence. Paul postupně ztratí podporu své rady starších, která mu má za zlé, že se svým vyznáním čekal až na okamžik, kdy bude kostel splacen, a nakonec i vlastní ženy, která se cítí zrazena i tím, že jí o své nové víře a úmyslu vyznat se z ní předem neřekl. Z konfliktu mezi každodenním fundamentalismem a velkorysým humanistickým přístupem zřejmě vyjde Paul poražen.

Hra mladého amerického dramatika měla premiéru 4. března 2014 na známém Humana Festivalu Actor´s Theater v Louisville, který si hru objednal. V roce 2015 ji uvedl také newyorský soubor The Playwright´s Horizons.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz