Church & State

Titul v originále:

Autor: Jason Odell Williams
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Jason Odell Williams (USA)

CHURCH & STATE (CÍRKEV A STÁT)

4 m, 1 ž

předvolební komedie

Titul hry je ironickou parafrází na hesla o odluce církve a státu, kterou řešil v USA v 17. století Roger Williams. Během staletí se z tohoto tématu stalo silné předvolební heslo a je jím i v této brilantní komedii.

Nacházíme se v prostoru talk show, po skončení natáčení, kde právě proběhla předvolební kampaň, což naznačuje typicky americká rudo-modro-bílá výzdoba a hesla typu „Whitmore do Senátu“. Jméno titulní postavy není náhodné (white more) a odkazuje spolu s dalšími komediálními narážkami na tradičně nezdravý vztah Američanů k církvi, státu – a zbraním. O hlasy voličů právě usiloval „soucitný konzervativec“, senátor Charles Whitmore a pro svou rétoriku pro znovuzvolení v Severní Karolíně použil mj. i nedávnou střelbu na základní škole, při níž zahynuly děti. Senátor se ale dopustil zásadní chyby, když na otázku neohroženého blogera, zda se pomodlil za zastřelené děti, přiznal, že ne. Whitmore uvažuje, co je to za Boha, který zas a znovu umožňuje, aby se takovéto tragédie na amerických školách děly.

Tato krize víry nahlodává důvěru jeho manželky, která měla senátora za bezchybného muže. Manažerka kampaně je rovněž zděšená, tato zpráva hrozí zasáhnout evangelickou voličskou základnu senátora – na druhou stranu je ale možné, že voliči ocení senátorovu otevřenost a upřímnost.

Slovní humor pramení z absurdních otázek, co je politicky korektní, a co ne, z vtipných hlášek („Nemáte někdo koks? Máma bude péct celou noc koláče.“), nevhodných parafrází klasických výroků (např. Shakespeara) v nevhodné momenty či zdůrazněním „buranství“ a jižanství v mluvě postav, jež mají navíc kostýmy zdůrazňující nevkus této společnosti. Dalším zdrojem komiky je postava nervózního a sakrastického židovského liberála z New Yorku Alexe (podoba s W.Allenem), resp. jeho karikatura – dělá si ze své novinářské práce legraci, či ji bere vážně?

Úderná, téměř sitkomová komedie byla uvedena v červnu 2017 na Off-Broadwayi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz