Ci hutorim, ty vole!

Titul v originále:

Autor: Jozef Jenčo
Žánr: komedie
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 3 ženy 2

Jozef Jenčo (Slovensko)

CI HUTORIM, TY VOLE!

3 m, 2 ž

konverzační komedie

Česko-slovenská komedie o Slovácích žijících v Praze. Hra je napsaná ve „východňářské českoslovenštině“, což je speciální jazyk, kterým mezi sebou hovoří „východňáři“ v Praze. Děj je zasazen do typické panelákové kuchyně spíše nižší než střední třídy, kdesi v Praze. Kuchyň je i jakousi společenskou místností s televizorem, kde se odehrává vše podstatné.

Postavami jsou Rado, mladý „chlop“ z východního Slovenska, který v Praze pracuje již deset let a který si s sebou do Prahy přivezl všechny předsudky, které si na východě pracně nahromadil. Matuško je „chlop gazdiná“, dlouholetý spolubydlící, který se o všechno v domácnosti stará. Tomáš je z Prešova a na rozdíl od předchozích dvou se dovede rychle přizpůsobit okolnímu světu, stejně jako jeho dívka Marta, která pochází z Bratislavy. Sestavu postav doplňuje padesátiletá Češka.

Vtipné dialogy se s nadsázkou točí kolem vztahu mezi Čechy a Slováky, alkoholu, jídla, fotbalu a dalších všedních každodenních problémů.

Hra patřila k finálovým textům Anonymní dramatické soutěže 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz