Ciara

Titul v originále:

Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

David Harrower (Velká Británie)

CIARA

1 ž

dramatický monolog

Ciara vlastní galerii, která je pro ni projevem nutnosti mít něco vlastního, něco sama za sebe, být nezávislá na svém bohatém otci. Obchody se začnou hýbat poté, co se seznámí s dříve slavným malířem, dnes opilcem a ztroskotancem, a ten začne znovu tvořit. Jeho obří žena v líných a obscénních pozicích, kterou chtějí všichni vlastnit, je podobně jako postava Ciary jinou podobou města Glasgow a jeho temných podzemních proudů, které město živí a zároveň otravují… Ciařin milující otec, díky němuž si Ciara může galerii dovolit, zbohatl na heroinu, kterým se její bratr předávkoval. Otec se k Ciaře vždy choval skvěle, vždy ji přijímal s otevřenou náručí a plný porozumění, zároveň ale prodal dceřino panenství obchodnímu partnerovi výměnou za jeho loajalitu.

Ciařiny dobré vyhlídky nakonec zničí požár galerie, při kterém shoří všechna prodaná díla. Ciara musí začít úplně znovu, jinde a jinak.

Harrower je básník jeviště a i když jde o vraždu, vyhne se patosu a udrží si svůj teskně ponurý tón, do kterého občas zablýskne ironická jiskra. Hra zobrazuje dnešní Glasgow (premiéra 2013), není divu, že se u skotské kritiky dočkala nadšeného ohlasu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz