Circle Mirror Transformation

Titul v originále: Circle Mirror Transformation

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Annie Baker(ová) (USA)

PROMĚNY V ZRCADLE (CIRCLE MIRROR TRANSFORMATION)

z angličtiny přeložili Adéla a Jan Šotolovi

2 m, 3 ž

Nový talent americké dramatiky Annie Bakerová používá při konstrukci své hry rafinované struktury. Tu určuje průběh šestitýdenního dramatického kurzu v jednom malém městě ve Vermontu. Tento první – a nejspíš i poslední - běh kurzu vede Marty, osvědčená lektorka kulturního centra, kterou celoživotně ovlivnilo mládí v prostředí hippies. Účastníky kurzu jsou její zvědavý manžel James, třicátnice Theresa, bývalá herečka, která na venkově hledá nový životní směr, čtyřicátník Shultz, osamělý rozvedený muž, a Lauren, patnáctiletá dívka, která se chce stat herečkou (nebo možná raději veterinářkou).

Nonkonformní Marty však rozhodně nejde o nějakou hereckou přípravu, účelem jejího kurzu je spíše emocionální probuzení frekventantů prostřednictvím her s psychodramatickými prvky. Její svěřenci přehrávají scény ze své minulosti, v nichž představují stromy, postele i baseballové rukavice, vyjadřují své city v emocionálně vypjatých dialozích, při nichž mohou použít jen slova guláš a ak-mak, převtělují se do svých partnerů a vyprávějí jejich životní příběhy, předčítají si navzájem svá anonymní vyznání, vytažená z klobouku.

Jen v krátkých pauzách mezi těmito často velmi zábavnými a jindy citově vypjatými hrami dochází k vlastním kontaktům mezi postavami, v nichž mají tyto hry zvláštní pokračování. Průběh těchto kontaktů však vypovídá i o čase mezi hodinami kurzu, kdy probíhá normální život – a kdy se začíná rodit skryté drama: Po rychlém vzplanutí mezi Schultzem a Theresou následuje stejně rychlý rozchod. Třicetileté manželství Marty a Jamese se nepozorovatelně rozpadá…

Hru uvedlo ve světové premiéře slavné newyorské divadlo Playwrights´ Horizons v září 2009.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz