Čistírna

Titul v originále: Frühstück bei Rififi

Autor: Wolfgang Spier, Pit Fischer
Žánr: komedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

situační komedie o 6 aktech a 1 scéně
 

Svižná konverzační a situační komedie navazující na anglické konverzačky, ale i na francouzský vaudeville či frašku. Hlavními protagonisty je dvojice mladých mužů, vystudovaných umělců, kteří se rozhodnou přijít rychle k penězům - v jednom starém londýnském domě je po léta zazděný trezor s bohatstvím. Avšak je tu zásadní problém - trezor se nachází za zdí fungující čistírny. John a Peter tedy vymyslí plán - postarší majitelku čistírny, Mrs. Turtle, pošlou jakožto falešní zaměstnanci asociace čistíren na zájezd do Afriky (za příkladnou péči o zákazníky), aby mohli pod záminkou rekonstrukce trezor dobývat. Děj se odehrává mezi Štědrým dnem a Silvestrem, což je i časový limit plánu - trezor musí být vyhozen do vzduchu dynamitem právě při novoročních ohňostrojích.
Plán se však začne komplikovat - dotěrná zákaznice neustále žádá svůj vyčištěný pulover, který se shodou náhod zcela zničí, policista Mr. Dobb vypadá, že cosi tuší, a navíc je to alkoholik, a majitelka sousedního zverimexu Evelyn se ukáže být komplicem a milenkou hlavy celé akce, vypočítavého šaramatního Johna, který naivního, leč manuálně zručného snílka Petera více méně zneužívá na práci.
Přes nečekané a vtipné situační zápletky (anakonda v pračce, záměny postav, již zmíněná dotírající zákaznice a slídivý policista, nečekaný příjezd majitelky a následné zmatečné vysvětlování příčiny chaosu v čistírně, odhalená nevěra Johna zasáhne Evelyn, Peter se do Evelyn zamiluje) se třem hrdinům (John, Peter, Evelyn) podaří trezor dobýt. V závěrečné scéně John zjistí, že ho Peter a Evelyn přelstili - obsah trezoru odvezou sami, Johnova hamižnost a nevěra je potrestána, John zůstává osamocen v prázdné čistírně a může nanejvýš čekat na příjezd majitelky.

Autoři působili v kabaretu i v televizních show - W. Spier, nazývaný tehdejšími kritikami "král bulvárního divadla", navíc jako populární dabér a moderátor, P. Fischer jako uznávaný scénograf, což se v textu hry nazapře. Skvělá komedie měla premiéru v březnu 1989 v bonnském divadle Contra-Kreis. Hra měla českou premiéru v listopadu 2009 ve Východočeském divadle Pardubice.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz