Citrus Grove

Titul v originále: Citrus Grove

Žánr: komedie
Překladatel: Emily Harris
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Yosef BAR-YOSEF

THE CITRUS GROVE (Citrusový sad)

2 muži, 2 ženy

Celé drama má lehce čechovovský nádech. Stejně jako v "Elka´s Gold" i tady se autor soustředí na satiru většinou silné a despotické osobnosti. Vdovec Menashe žije se svým starším bratrem Boazem ve starém domě, ke kterému patří i citrusový sad. Do domu dochází také jejich sestra. Jednou do sadu zabloudí stárnoucí ruská baletka Ida, která se skrze lásku k sadu dopracuje i k lásce vdovce Menashe. Ten jí zapůjčí k jejím baletním lekcím dolní místnost svého domu a snaží se s ní (tak trochu proti své vůli) sblížit. Teprve až ve chvíli, kdy je již před svatbou začne M. pochybovat: co když si ho Ida chce vzít jen kvůli sadu. Přepíše svůj sad na bratra a ten ho okamžitě prodá a dovolí, aby byl vykácen.

Menashe se cítí konečně osvobozen od milovaného břímě. Teprve, když ztratil to, co pro něj bylo vším, může milovat a být milován. Idě nevadí, že přišla o háj, ale nedokáže se smířit s tím, že bude pokácen, a proto Menasheho opouští. Jediný spokojený tvor v domácnosti tak je bratr Boaz, který dosáhl všeho čeho chtěl: háje i domu bez ženské. Hra je velmi vtipně a "klasicky" napsaná.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz