Clean House

Titul v originále: Clean House

Autor: Sarah Ruhl
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 4

Sarah Ruhl(ová) (USA)

CLEAN HOUSE (UKLIZENÝ DŮM)

1 m, 4 ž

Hra v polomagickém prostoru domova doktorky Lane (a posléze i domově Any), které se prolínají. Lane, která celý den slouží v nemocnici společně se svým úspěšným manželem Charlesem, si najme na úklid Brazilku Matildu. Ta však nesnáší uklízení a raději vymýšlí vtipy - považuje to za své poslání. Její rodiče byli totiž dva nejvtipnější lidé na světě, a matka prý „umřela smíchy". Zdá se, že se problém vyřeší, když se do domu dostaví Lanina starší sestra Virginie, která je uklízením naopak posedlá. Lane by ovšem nedovolila, aby jí sestra uklízela a tak se Virginie domluví tajně s Matildou, že bude uklízet místo ní. Jsou spokojeny obě, až do té doby než Lane na vše přijde. Kromě toho se stane něco, co ovlivní život všech žen - a jednoho muže. Charles, Lanin manžel, se totiž v nemocnici osudově zamiluje do starší ženy Any, která má rakovinu. Je pro ni schopen odejít na Aljašku, aby zde našel strom, který ji uzdraví. Nemocná Ana nakonec okouzlí všechny ostatní, Matildu i Lane.

Pokud jde o téma, symbolizuje tato zvláštní hra nevyzpytatelnost v našem životě, propojuje uklízení se smrtí. Zmatky života s jeho skoro patetickou krásou, velkou láskou, vášní, zmatenou krásou. Vypráví se tu vtipy, kterým nerozumíme, objevují se hluboké city, které nedokážeme vysvětlit. A je jasné, že žádný dům nikdy nebude tak čistý, jak si ho přejeme mít.

Pokud jde o formu, autorka rozčleňuje děj do krátkých příběhů a doporučuje, aby scénu vždy uváděl nápis (např. Matilda vymýšlí nejlepší vtip na světě apod.). Mluví se tu portugalsky (Matilda, eventuelně Ana) a příliš nerozumíme ani řeči, kterou mluví ostatní - je vlastně stejně nepochopitelná. Pokud jde o postavy, jsou kromě 27-leté Matildy všichni kolem padesátky, nejstarší je Ana. Mezi reálnými postavami se sem tam objevují stínové představy (především představa Matildiných rodičů).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz