Cleo

Titul v originále:

Autor: Lawrence Wright
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Lawrence Wright (USA)

CLEO (KLEOPATRA)

5 m, 2 ž

„Pravda je, že mě muži otravují. Skutečně svobodná jsem byla jen tu chvíli, kdy jsem měla zápal plic a zemřela jsem. Pořád nevím, proč jsem se obtěžovala s návratem.“

„To, co si lidé pomyslí, bude: je to hrdinka. Muž za mužem a ona jde dál. Hledá. Stále věří, že tam venku někdo čeká – „

„Se mnou je všechno na život a na smrt, ty hajzle. A je mi jedno, jak to dopadne.“

Bylo to při natáčení filmu Kleopatra, kdy se setkala tehdy už světoznámá hvězda Elizabeth Taylor s neméně slavným Richardem Burtonem. Oba se záhy rozvedli se svými dosavadními partnery a jejich vášnivý vztah se dostal na přední stránky novin a komentoval ho i sám Papež. Dramatik Lawrence Wright využil tohoto skandálního okamžiku v životě Elizabeth Taylor a vytvořil neobyčejnou hru plnou humoru i hluboké empatie.

Děj hry je zasazen do roku 1963; částečně se odehrává v kulisách právě natáčeného filmu a částečně v běžném, civilním prostředí. Herci se prolínají se svými postavami Antonia a Cleopatry a linie mezi tím, co je hrané a co skutečné, se ztenčuje. Základním tématem hry je intenzivní a o to víc spalující, bouřlivý a ambivalentní vztah muže a ženy. I tak se ve hře najde prostor pro humor pramenící ze situace divadla na divadle, respektive natáčení na divadle, kde se do středu pozornosti dostává mimo jiné i lidská ješitnost či touha po slávě.

Tato strhující a přitom velmi chytrá komedie měla premiéru 6. dubna 2017 v The Alley Theatre v Houstonu. Hra je vhodná pro větší divadelní domy a přináší neobyčejnou hereckou příležitost pro herečku (v roli Elizabeth Taylor) i herce (v roli Richarda Burtona).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz