Closer

Titul v originále: Closer

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Patrick Marber (Velká Británie)

CLOSER

2 m, 2 ž

Hra ze současnosti o dvou dějstvích. Děj se odehrává na různých místech Londýna a vypráví příběh čtyř lidí, navzájem spolu provázaných milostnými vztahy. Dan doufá, že se stane spisovatelem, prozatím se však živí psaním nekrologů. Svérázná a zdánlivě normálnímu světu vzdálená Alice se živí jako striptérka. Anna je fotografka a Larry dermatolog. Děj hry se odehrává během několika let. Autor ve dvanácti výjevech ­rozehrává klíčové momenty a konfrontace ze života postav hry. Všichni aktéři se v průběhu hry navzájem setkávají, zamilovávají, chodí spolu a rozchází se.

Hra začíná v čekárně nemocnice, kde se Dan seznamuje s Alicí, kterou díky její neopatrnosti porazilo auto. Přitažlivost mezi oběma je téměř hmatatelná a nemůže vyústit v nic jiného než milostný vztah.

Druhý výjev se odehrává o více než o rok později. Dan žije s Alicí, konečně napsal úspěšnou knihu a náhodou se setkává s fotografkou Annou. Je její osobností uchvácen, obdivuje zejména její dospělost a vyzrálost, kterou postrádá u naivní a dětské Alice vyžadující neustálou pozornost. Anna jej však odmítá, a tak Dan zůstává s Alicí přesto, že touží po Anně. Na scénu pak přichází Larry. Náhodou se setkává na internetu, v sexuální chatové místnosti, s Danem. Ten předstírá, že je Anna a domluví jí s Larrym setkání. Tak se setkává Anna s Larrym a začínají spolu chodit.

Během dalších měsíců a výjevů se děj stupňuje a vzájemné vztahy mezi jednotlivými postavami se komplikují a vyhrocují. Anna opouští Larryho a dává se dohromady s Danem. Zklamaná Alice odchází od Dana a později se na krátkou dobu setkává s Larrym. Nakonec se Alice krátce vrací k Larrymu, nicméně konec hry zastihne Dana i Annu samotné a bez partnera. Larry je bez lásky ženatý s jinou ženou a Alice se stala obětí dopravní nehody.

Všechny postavy hry jsou komplikované. Každý z nich touží po lásce i po bezvadném sexu, ale kromě Alice není nikdo schopen dávat a přijímat opravdový a hluboký vztah. Dan, Anna i Larry jsou morálně slabí, lehce podlehnou pokušení a chvilkové rozkoši a jejich přelétavost jim přináší stále nová zklamání. Alice je jako osobnost silnější a hlubší. Je přímá až cynická a odmítá kompromisy. Ví co chce a odmítá polovičatost, ale není o nic šťastnější než ostatní.

Hra je svým způsobem vášnivé drama, plné svižných a sexem nabitých a mnohdy drsných dialogů a scén. Je velmi působivá a strhující, i přes velký časový úsek, který pokrývá, autor nešetří jak vulgárními tak sexuálními výrazy a výjevy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz