Clouds

Titul v originále: Clouds

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Michael Frayn (Velká Británie)

CLOUDS (MRAKY)

4 m, 1 ž

komedie

Tři cizinci přijíždějí na Kubu, aby napsali o životě na ostrově svobody. Nevyrovnaná Angličanka Mara je spisovatelkou ženských románů. Její upjatý krajan Owen je zkušeným reportérem a zakládá si především na profesionalitě. Vždy pozitivní Američan Ed, univerzitní vědec, píše o kubánském systému, který obdivuje. Po Kubě je provází a o dobrý dojem se stará vládní zaměstnanec Angel. Jediný automobil, který jim je poskytnut, řídí Hilberto, muž z lidu, jenž nerozumí anglicky a svůj čas dělí mezi spánek, výměnný obchod a všudypřítomné přítelkyně. Nesourodá skupina projíždí Kubu a užívá si programu: ráno mangový džus, potom cestování po výdobytcích socialismu, večer zapsat dojmy z uplynulého dne. I když přijeli za poznáním, každý si již přivezl postoje, ze kterých nechce ustoupit ani o píď - ukazuje se však, že to nemusí znamenat jejich pevnost. Owenův chladný odstup kontrastuje s Edovým nadšením, oba hýří postřehy, jaká je pravá skutečnost a jak ji lze poznat. Mara je v depresi, ze které se probírá, když jí muži začínají nadbíhat. Role protagonistů se zamotávají a napětí roste. Paralelně se v horkém počasí schyluje k bouři, která přináší vyvrcholení a zklidnění; motiv bouře je propojen s motivy ze stejnojmenné Shakespearovy hry. K názvu této filosofující komedie lze říci, že hlavní postavy se na věci kolem někdy dívají jako na mraky - nemyslí na ně ani na to, co zakrývají, ale na představy, které samy do pohledu vnášejí.

Hra měla premiéru v srpnu 1976 v Hampstead Theatre v Londýně v režii Michaela Rudmana., dále pak např. Duke of York's Theatre (1978), Cambridge Arts Festival (2004) a následné putovní představení, v rozhlasové úpravě pro BBC 7 (2008).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz