Clybourne Park

Titul v originále: Clybourne Park

Autor: Bruce Norris
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Bruce Norris (USA)

CLYBOURNE PARK

5 m, 3 ž

černá komedie

Nejúspěšnější hra sezóny 2010/11 v angloamerickém divadle se může chlubit jak britskou Olivierovou cenou za nejlepší drama West Endu, tak Pulitzerovou cenou 2011 za drama.

Černá komedie Bruce Norrise zavádí diváky do jednoho domu nedaleko centra Chicaga s pověstným „kostlivcem ve skříni“. V roce 1959 (první dějství) se z něho jedna bílá rodina stěhuje pryč, zatímco v roce 2009 (druhé dějství) se tam naopak jiná bílá rodina nastěhovává. V padesátiletém mezidobí se zcela mění nejen obyvatelstvo čtvrti, ale i jeho názory (opravdu?) a hodnotový systém. Pokrytecký rasismus doby předcházející revolučním 60. letům střídá newspeak politické korektnosti, ovládající černou i bílou komunitu. Norris obě éry sleduje se stejným sarkastickým nadhledem a černým humorem. Pro obsazení hry je důležité, že v obou dějstvích vystupuje jeden mladý černošský pár.

Světová premiéra se odehrála v únoru 2010 na scéně Playwrights´ Horizons, o britskou se zasloužil slavný Royal Court Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz