Commons of Pensacola

Titul v originále: Commons of Pensacola

Autor: Amanda Peet
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 4

Amanda Peet(ová) (USA)

THE COMMONS OF PENSACOLA (DOŽÍT V PENSACOLE)

1 m, 4 ž

Becca přiletěla na Floridu, aby utěšila svou matku Judith, která se právě uchýlila do skromného penzionu pro důchodce na floridském pobřeží. Jak se brzy dozvíme, Judith je manželka finančníka, který šel do vězení za to, že připravil své klienty o miliony dolarů a sám přitom žil na vysoké noze (zřejmá inspirace případem Bernarda Madoffa). Otcovy hříchy poznamenaly osud celé rodiny a ten se v průběhu hry může stěží úplně zvrátit: Becca je herečka, která bojuje o přežití ve své profesi, což jí pověst „dcery toho…“, nijak neusnadňuje. Na Floridu s ní přijíždí její současný přítel Gabe; oba mají v úmyslu přesvědčit Judith, aby souhlasila s natočením dokumentárního pořadu (s Beccou jako další protagonistkou), v němž vylíčí svůj současný život a požádá oběti „podnikání“ svého muže o odpuštění. Gabe s návrhem neváhá a Judith rozčílí tak, že se zraní a Gabe ji musí odvézt do nemocnice. Na Floridu mezitím míří ovšem také druhá Judithina dcera Ali, jež s matkou před časem přerušila styky. Ukáže se, že ji chce přimět k navrácení hotovosti, kterou Judith zatajila před vyšetřovateli (i Beccou) a z nichž může relativně slušně dožít. Judith to po návratu z nemocnice odmítne a Ali je odhodlaná peníze sama najít, matku udat a poslat ji tak de facto na doživotí do vězení. Becca jí v tom sice zabrání, ale sama není přesvědčená o správnosti svého počínání. Po rozchodu s Gabem se vlastně nemá kam vrátit, a tak rezignovaně zůstává s matkou. Ze své osobní krize ale nakonec najde cestu, o jejíž správnosti přesvědčí i Judith.

Premiéra dramatického debutu známé herečky Amandy Peetové se konala 21. listopadu 2013 v newyorském City Center v produkci Manhattan Theater Club. Pozornost k sobě inscenace připoutala i tím, že se jedná o divadelní návrat Sarah Jessiky Parkerové (Sex ve městě) na divadelní prkna. Vedle její Becky se v roli Judith představila další hvězda – Blythe Dannerová.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz