Concealment

Titul v originále: Concealment

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Reza de Wet (Jihoafrická republika)

CONCEALMENT (ÚKRYT)

1 m, 2 ž

Reza de Wet si jako prostředí pro svou hru vybrala koloniální Afriku na počátku 20. století. Dr. Frost cestuje za svou nedávno ovdovělou mladší dcerou May, aby ji přivezl z divočiny zpět do civilizace. Společnost mu dělá jeho starší, svobodná dcera Amy. Hosté jsou při příjezdu překvapeni podmínkami, ve kterých May žije, a ještě více tím, že se podle všeho nechce vrátit zpět k pohodlí, ve kterém vyrostla. Vzniká podezření, že May má poměr s černošským sluhou, věc naprosto nemyslitelná.

Mayin manžel byl podle mínění společnosti úctyhodný člověk oslňujícího ducha. Před lety se seznámil s Amy, ale nakonec se oženil s May a odvezl ji zvelebovat africký venkov. Postupně vychází najevo, že měl o svém poselství ideální představy a realita byla příliš tíživá, od počasí až po barbarské zvyky místního obyvatelstva, zpět se ale vracet nechtěl, aby nemusel přiznat svoji porážku. Zklamání se podepsalo na jeho vztahu k manželce. May se svěří sestře, že manžel ji začal nenávidět. V den své smrti ji dokonce uhodil a v rozčilení se za plného slunce vydal na daleký pochod k místnímu misionáři, zapomněl si klobouk a pak ho našli mrtvého na silnici. Na hlavě měl ránu, kterou si zřejmě způsobil pádem.

V textu do popředí vystupují dvě základní témata, postavení ženy v tehdejší společnosti a postoj západní civilizace k Africe (odstup, nepochopení, svrchovaný nadhled, potřeba „zkulturnit“). Vztah bělochů k Africe je vlastně podobný jako vztah můžu k ženám. Považují je za nedokonalé a osobují si právo o nich rozhodovat, ať jsou ta rozhodnutí jakkoli nerozumná. Dr. Frost se domnívá, že po manželově smrti se May zase vrátí do jeho péče a její odpor si vysvětluje jako slabost nervů. Rozhodne se tedy, že je třeba začít ji léčit, což znamená, že ji začne dávkovat opiáty. Předpokládá, že časem zlomí její odpor a bude schopen ji převézt zpět k sobě do města, kde pak bude „léčba“ pokračovat v ústavu.

Otcovy snahy se ale minou účinkem, sám je vyčerpán hádkami s dcerou a pobytem v nehostinném kraji a on i Amy odjíždějí. Těsně předtím ale Amy najde švagrův klobouk, dobře schovaný v prádelníku. Byla jeho smrt v africké divočině skutečně přirozená?

Hra byla uvedena v

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz