Confession of a Dirty Blonde

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Billy van Zandt, Jane Milmore (USA)

FALEŠNÁ BLONDÝNA (CONFESSIONS OF A DIRTY BLOND)

přeložil Martin Fahrner

6 m, 2 ž

komedie / fraška

Komediální fraška z roku 2000 navazující na tradici divácky oblíbených komedií, kde se muži převlékají do ženských šatů (např. Charleyova teta, Někdo to rád horké). Hollywoodská hvězda Lillian Lamour se nechá přesvědčit svým agentem, aby se po mnoha letech v ústraní pokusila o comeback.

Má k tomu dojít v jejích nejslavnějších šatech, ve kterých pózovala se lvem pro titulní stránky časopisů. Protože ji dlouho nikdo neviděl, pro jistotu se našijí v několika velikostech, což se ukáže jako velmi důležité.

Když se sexuální idol celé Ameriky konečně dostaví do hotelu, přizná se, že je jen převlečený muž. Za herečku se vydával kdysi, aby v mizerné životní situaci získal poslední volné místo, a když se stal slavným, totiž slavnou, nedalo se z převleku a změněné identity již vystoupit. Je to šok pro jeho / jejího agenta, protože na vystoupení muži tolik oblíbené hvězdy závisí jeho další kariéra, ale hlavně pro adoptovanou dceru Ritu, která se těžce smiřuje s tím, že maminka, která ji vychovala, je muž.

Všichni se ale shodnou, že vystoupení musí v zájmu všech proběhnout. A když „maminku" pokouše lev, kterého dotáhnou do hotelu, aby s ním mohla pózovat pro fotografy, zbývá jediné. Otevřít kufr plný jejích šatů. Díky různým velikostem se každému z aktérů frašky přesně hodí jedny jako ulité a po hotelu začne běhat škála různorodých mužů předstírajících, že jsou sexuální idol Ameriky. Aby toho nebylo málo, po chodbách, pokojích a římsách je pronásleduje hladový lev.

Večernímu vystoupení se tak staví do cesty jedna překážka za druhou, ale nakonec se všechny „Lillian" sejdou na jevišti v opravdu povedeném finále, které všechny omyly a zápletky vygraduje.

Kromě komediální zábavy nabízí hra i aktuální téma - únavu z přetvářek a lží a krizi identity, k níž neomylně vedou.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz