Conservatory

Titul v originále: Conservatory

Autor: Mark Dooley
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Mark Dooley (Velká Británie)

THE CONSERVATORY (SKLENÍK)

2 m, 3 ž

Hra o vztazích, jejíž jevištní půvab a napětí dodává narušená chronologie.

Teprve na konci se čtenáři/divákovi složí kompletní příběh pětačtyřicetileté náhle ovdovělé Lindy, jež se dostává do obtížné životní situace nejen kvůli neočekávané samotě, ale i mimořádnému břemeni - rozhodla se dostavět zimní zahradu a splnit si tak svou někdejší touhu.

Příběh se téměř vrací na začátek, před stavbu. Teprve postupně se dozvídáme o sebevraždě Lindina muže Toma, který přišel před dlouhou dobou o práci a nikdy jí to neřekl. Kromě toho se Linda vyrovnává s pubertou svého sedmnáctiletého syna, s jeho přítelkyní, se snahou utopit svůj žal v alkoholu a hlavně s Billem, „nelegálním" stavitelem skleníku. Ten do jejího života vstupuje okamžik po pohřbu, využívá její situace a nabízí jí své služby za zády svého zaměstnavatele. Oslabená Linda přijme a uvede se do potíží - Billy ji nejen podvádí, ale časem také (zřejmě) znásilní.

Hlavním motivem hry je téma vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka a postupné odhalování pravdy - to je ostatně dopřáno divákovi stejně jako Lindě. Puberta, věčně starostlivá matka, problémy v práci: klasické starosti narušuje již zmíněná struktura. Ve hře se nejen pohybujeme na časové ose poměrně volně, máme také možnost - prostřednictvím nahraných vzkazů na záznamníku - vnímat Lindin příběh i z hlediska jiných, většinou nezúčastněných aktérů. Jak pravil slogan k uvedení: Linda si musí přebudovat život, ale nejdřív je třeba dodělat skleník.

Psychologická hra vychází z dobré tradice britské dramatiky a nabízí slušné herecké příležitosti. Měla premiéru na začátku roku 2008 v divadle Old Red Lion Theatre v Londýně v režii Charlotte Gwinner(ové).

Autor napsal mj. hry Fantasy Football (uvedlo BAC), Barbara (Soho Studio), The Iron Ship (SS Great Britain) a krátký film Waiting for Patel. The Conservatory je jeho první celovečerní hra, momentálně pracuje na své druhé, Revitalising Apricots, v londýnském Soho Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz