Copper Sulphate

Titul v originále: Copper Sulphate

Žánr: hra rozhlasová
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 2

David Greig (Velká Británie)
COPPER SULPHATE (SÍRAN MĚĎNATÝ)
10 m, 2 ž, 2 děti, další drobné role
rozhlasová hra

Leonard Rafferty pracuje pro jistou britskou těžební společnost. Své dětství prožil v africkém městě Bushiya, kde pracoval jeho otec. Leonardův šéf by rád využil vazeb, které má jeho podřízený na Bushiyu ze svého mládí a pokusil se tam získat pro firmu těžařskou koncesi. Pro tento účel má Leonard vyhledat a získat svého někdejšího přítele Innocence Andeyabu, muže, který později stál v čele národních povstání proti diktátorskému režimu v Bushiyi. Přestože byl prohlášen za mrtvého, jeho smrt nebyla nikdy prokázána a v současnosti je pro zdejší odpůrce režimu skutečnou ikonou. Andeyaba byl v dětství Leonardovým přítelem, až do osudné chvíle, kdy mu Leonard poranil obličej vlastnoručně vyrobeným jedem... Zájem vypátrat Andeyabu není tedy pro Leonarda pouze pracovní, ale i osobní.
V Bushiyi se setkává a postupně sbližuje s Andeyabovou sestrou Charity a spolu s ní se snaží různými, často velmi riskantními, způsoby získat veškeré informace o Andeyabovi. Když jen o vlásek uniknou smrti, setkává se Leonard s tajemným Viktorem, ve kterém posléze poznává samotného Andeyabu. Ten ho však prosí, aby neprozradil jeho novou identitu, naopak, aby se připojil k poselství, že Andeyaba je mrtev - protože jen jako mrtvý mučedník může být skutečnou posilou pro aktivní odpůrce režimu, jen takový už zůstane věčně silný, čistý, nezkorumpovaný -vlastně svatý. Leonard je šokován, ale záhy pochopí, že je to skutečně jediná cesta.
Greigova rozhlasová hra je ve své sociální rovině originálním zamyšlením nad principy i metodami diktátorských režimů, v rovině osobní pak pohledem na nesnadnou cestu k pochopení životních hodnot.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz