Corridor

Titul v originále: Corridor

Autor: Matjaž Župančić
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Matjaž Zupančić (Slovinsko)

THE CORRIDOR (CHODBA)

5 m, 3 ž

Reality show na jevišti. Byť autor v úvodu píše, že jakákoli podobnost se skutečností je čistě náhodná, je evidentní, že vycházel ze soutěží, v nichž v uzavřeném prostoru koexistuje několik osob (zde sedm), přičemž jedna po druhé vypadávají, až zbude vítěz, který shrábne vše.

Děj se odehrává na chodbě, která je jakýmsi chráněným územím: zatímco všude v domě jsou nainstalovány kamery, zde se nenatáčí. Jsme svědky situací, které se mezi soutěžícími odehrávají „mimo obraz", přesto není pochyb o tom, co se děje ve „vysílacím čase". A děje se přesně to, co od podobné soutěže očekáváme: vzájemné aliance, sexuální scény, otevřená a skrytá nepřátelství. Ve vzájemných interakcích samozřejmě poznáváme charaktery jednotlivých osob, ale hlavně zvrhlost celého systému, situace je vypjatá, každému jde o výhru, čas od času soutěžící povzbuzuje mocný moderátor Max. Postupně se objeví překvapivá skutečnost: celá soutěž je zmanipulovaná a organizátor ví, kdo má vyhrát. V posledním okamžiku se ale všechno zvrátí a vítězem je někdo jiný.

Série mikrosituací a střetů, v nichž jde o charaktery víc než o konečnou výhru, snaha obžalovat celý systém je zcela evidentní.

Hra je k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz