Corruption

Titul v originále: Corruption

Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 5

CORRUPTION (Korupce)

velké množství postav/možno 13 herců a hereček

drama

Dokudrama inspirované knihou Dial M for Murdoch: News Corporation and the Corruption of Britain se vrací do Británie roku 2011 a rekonstruuje neuvěřitelný příběh pokusu o ovládnutí Británie mediálním impériem Ruperta Murdocha. Labouristický poslanec (a spoluautor zmíněné knihy) Tom Watson je nejprve přinucen odstoupit ze svého ministerského postu poté, co Murdochův deník News International zveřejní detaily z jeho intimního života. Když se snaží dopátrat, jak se k nim deník dostal, narazí na postavu všemocné ředitelky Murdochových deníků Rebekah Brooksovou. Když se labouristická vláda Gordona Browna postaví proti prodeji největší soukromé televizní společnosti BSkyB Rupertovi Murdochovi, sympatie jeho impéria (a jeho zmanipulovaných čtenářů) se přesune ke konzervativcům Davida Camerona. Gordon Brown prohraje volby a Tom Watson zahájí pátrání po metodách, které Murdochovy deníky používají k získávání informací. Podaří se mu dostat se k důkazům o odposlouchávání celkem asi jedenácti tisíc osobností britského veřejného života – od politiků po Hugha Granta. Kromě levicového Guardianu však všechny ostatní deníky o jeho poznatcích mlčí. Teprve článek v amerických New York Times a iniciativa hudebníka George Michaela na sociálních sítích prolomí informační ticho. Watson a jeho spolupracovníci dosáhnou toho, že Murdoch, jeho syn James a Brooksová jsou vyslechnuti parlamentním výborem. James Murdoch a Brooksová, ač zarytě tvrdí, že o praktikách svých deníků neměli tušení, jsou přinucení odejít ze svých pozic a konzervativní vláda musí odvolat souhlas s prodejem BSkyB Murdochovu impériu. Otázka, zda se tím něco změnilo ve fungování největšího britského mediálního domu a jemu podobných, zůstává nezodpovězena.

Premiéra hry se konala v newyorském Lincoln Center v březnu 2024. Autor proslul jiným svým politickým dramatem Oslo (2016) o úspěšném „soukromém“ pokusu nastolit alespoň dočasný mír mezi Izraelem a Palestinci z roku 1990, za který obdržel řadu cen včetně Tony za nejlepší hru na Broadwayi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz