Cost of Living

Titul v originále:

Autor: Martyna Majok
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Martyna Majok (USA)

THE COST OF LIVING (CENA ZA ŽIVOT)

2 m, 2 ž

Všechny ty sračky, co se ti přihodí, Není Třeba Pochopit.“

John je bohatý a trochu namyšlený student Princetonské univerzity, který si svá privilegia dost střeží. Jenže je také kvadruplegik, který se o sebe sám nedokáže postarat. Najímá si tedy Jess, která bývala také studentkou Princetonu, ale dolehly na ni těžké časy. Jakoukoliv práci nutně potřebuje, protože posílá peníze své nemocné matce. Jess si postupně k Johnovi vytváří víc, než jen profesionální vztah, čehož si ale do sebe zahleděný John nevšimne.

Eddie je řidič náklaďáků, momentálně bez práce. Jeho hlavním úkolem je nyní pečovat o odloučenou manželku Ani, která chvíli po jejich rozchodu při autonehodě ochrnula. Manželé se nyní opět pomalu sbližují, jenže Ani je až příliš tvrdá a jako by Eddieho trestala z části za to, že ji opustil a zčásti za to, že se vrátil.

Drama se skládá ze dvou svébytných a zcela oddělených příběhů, které se scénu po scéně střídají a které se prolnou až v poslední scéně hry. Postavy Ani a Johna jsou pohlceny svým postižením. Potřebují pomoc a pomoc přijímají, zároveň však naprosto selhávají v rozeznání potřeb druhých, ve schopnosti empatie. Autorce se daří opustit běžné stereotypy spojené s tělesným postižením a vytvořit mnohem autentičtější svět, který je ale o poznání drsnější a nepřátelštější. Postavy se tak třeba vyhýbají eufemistickým označením jejich postižení, vše říkají naplno, bez slitování, nekorektně. Drama nepůsobí ani trochu sentimentálně, naopak je plné temného humoru, ve kterém nemá místo ani ten nejmenší zárodek sebelítosti.

Premiéra hry proběhla na přehlídce Williamstown Theatre Festival 2016. Hra byla 7. června 2017 uvedena na Off Broadway v Manhattan Theater Club v New Yorku, kde byli do rolí Ani a Johna obsazeni handicapovaní herci. Hra vyhrála Pulitzerovu cenu za drama 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz