Cowboys

Titul v originále: Kauboji

Autor: Saša Anočić
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 1

Saša Anočić (Chorvatsko)

KAUBOJI / COWBOYS

7 m, 1 ž

tragikomedie

Pozoruhodná hra současného chorvatského dramatika představuje parodický žánrový mix, který kombinuje odvázaný vtip s přiznaně přehnanou sentimentalitou.

Průvodcem celou textem je hlas Režiséra za scénou. Hned úvodem říká: „Když jdu do divadla, chtěl bych se dívat na něco, čemu rozumím. Něco, na co budu myslet, až přijdu domů. Chci, aby když přijdu domů, tam čekal někdo, kdo bude rozumět mně. Někdo, s kým si můžu vyprávět. Chtěl bych, aby se přestalo dít to, co se děje. Chtěl bych zastavit tu bolest. BOLEST. Opakem bolesti je LASKAVOST. Chtěl bych vám vyprávět příběh o něze. Všechno to začalo konkurzem.“ Nato se rozběhne příběh o tom, jak na se konkurz na muzikál dostavilo několik divadlem nepolíbených, nevzdělaných nýmandů. Ale protože nepřišel nikdo jiný, nezbylo Režisérovi, než aby zaměstnal tuhle sebranku. Jednomu smrdí nohy, další si pořád půjčuje peníze, jiný má spoly s mafií. S ženskou rolí je to nejhorší. Jediná ženská, která se v divadle objeví, je Marica, mluví nářečím, kterému nikdo nerozumí, její zuby připomínají kly a nikdo se s ní nechce na jevišti líbat, protože z ní strašně táhne.

Zkoušky ale pokračují, Režisér neztrácí trpělivost a z neschopných ztracenců se postupně stává správná parta (všichni si tak velkoryse vracejí půjčené peníze, že se vlastně zapomene, kdo byl ten původní věřitel), která na sobě pracuje (Marici nechají upilovat zuby a naučí ji anglické repliky). Tak to všechno dojde až k premiéře.

Druhou část textu tvoří vlastní hra ve hře. Jmenuje se Kovbojové. Naše parta hraje příběh (žánrově parodii na western story) o slavném pistolníkovi Johnny Nepraskovi, kterého osud vedl tak, že musel zabíjet lidi. Za žádný z těch činů ale nebyl pronásledován, až za ten, který nespáchal, a to za vraždu svojí milované ženy a dítěte. Proto svůj další život zasvětil pomstě. A tu nakonec také vykoná.

Po skončení kusu k nám ještě jednou promluví hlas Režiséra, který vyjmenovává, co se skončení angažmá stalo s jeho herci. Z Marici je slavná herečka a šťastně se vdala. Její dementní bratr vystudoval Akademii a je rovněž slavným hercem...

Text je přesně takový, jak slibují jeho úvodní slova. Je srozumitelný a je velmi laskavý. Osud (a režisér) je velmi laskavý k pitomým hercům a jejich snahu vrchovatě odmění. Slavný pistolník si sice musí vypít svůj pohár bolesti, ale i jeho příběh má svůj smysl.

Hra neztrácí na dynamice, text, hra s žánry, parodický odstup dávají inscenátorům spoustu prostoru k vlastní akci. Tato úspěšná tragikomedie (záhřebské divadlo Exit Teatar v autorově režii) byla oceněna nejvyšší chorvatskou divadelní cenou "NAGRADA HRVATSKOG GLUMISTA 2008" za nejlepší chorvatské představení za rok 2008.

Hru máme k dispozici také v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz