Crazy Mary

Titul v originále: Crazy Mary

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Albert Ramsdell Gurney (USA)

CRAZY MARY (BLÁZNIVÁ MARY)

2 m, 3 ž

Děj hry je situován do psychiatrické léčebny pro bohaté pacienty blízko Bostonu v blíže neurčené současnosti.

Do léčebny přijíždí Lydia, ambiciózní žena kolem padesátky, spolu se svým synem, univerzitním studentem Skipem. Po smrti dědečka se dozvěděli, že z rodiny zbyla ještě Mary, sestřenice z druhého kolena, čtyřicet let internovaná v léčebně, které děd celoživotně vyplácel slušnou rentu. Poručnicí těchto peněz se teď má stát Lydia, a protože banka nemá o Mary dlouhodobě žádné zprávy, přijíždí se přesvědčit, zda její vzdálená příbuzná vůbec ještě žije. Setkání s nenormální osobou odhaluje mnoho dlouholetých rodinných problémů a frustrací, z nichž nejevidentnější je problematický vztah mezi Skipem a Lydií. Projektivní matka nutí svého syna studovat Harvard, on by se chtěl věnovat farmaření. Mary při prvním setkání ve Skipovi „rozpozná" svou dávnou lásku z dětství, jejíž nešťastný osud ji zřejmě psychicky vyšinul. Skip se za ní vrací a jejím prostřednictvím začíná znovu žít, probouzí se v něm vůle odtrhnout se od matky a vykročit vlastní cestou. V druhé části přijíždí zděšená Lydia, která zjišťuje, že Skip na kliniku dojíždí pravidelně - obviní Skipa a zcela proměněnou Mary, že spolu udržují milostný poměr. K sexuálním styku mezi nimi dojde až poté, je to však jakýsi iniciační akt, po němž se z Mary stává konečně dospělá žena, která je nejen schopna nahlédnout svou vlastní situaci, ale přesně pojmenovat i stav, v němž se nachází Lydie. Hra končí epickou pasáží, v níž jednotlivé postavy dovyprávějí svůj osud: psychiatr Jerome a sestra Pearl vylíčí Maryinu smrt, Jerome rezignuje na psaní knihy o pozitivních účincích psychofarmak a lidského přístupu, Skip vypráví o svých plánech, Lydia o nově nalezeném partnerovi. Sumarizující nota závěru má poněkud moralizující charakter.

Hra je dobře a svižně napsaný text o rodinných traumatech, nabízí dobré herecké příležitosti.

Hra Crazy Mary bude poprvé uvedena 11. května 2007 v divadle Playwrights Horizons (na hlavní scéně - Main Stage) v New Yorku v režii Jima Simpsona. Roli Lydie ztvární Sigourney Weaverová.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz