Curse of the Starving Class

Titul v originále: Curse of the Starving Class

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 2

Sam Shepard (USA)

Curse of the Starving Class

7 m, 2 ž

Příběh chudé americké rodiny žijící na zanedbaném ranči. Otec Weston, alkoholik, nedávno přišel o práci. Syn Wesley se snaží starat o stavení. Chovají ovce, drůbež a k pozemku patří neošetřovaný avokádový sad.

Weston přijde v noci opilý a nemůže se dostat domů, prokopne zamčené dveře a jeho žena, Ella, na něj zavolá policii. Dcera Emma se připravuje na dnešní trh, kde má předvádět správné porcování kuřat. Připravila si jedno do lednice, ale matka ho uvařila. Když se nad tím Emma rozčiluje, pomočí jí bratr ilustrační nákresy, které si pro předvádění připravila. Emmma prohlásí, že si bere koně a odchází. Matka jí varuje, že se na tom koni zabije. Za chvíli se vrátí celá od bláta, protože kůň jí shodil. Wesley začne vyrábět nové vchodové dveře.

Ella se rozhodla dům i s pozemkem prodat, kontaktoval jí právník, Taylor, který s ní transakci projednává. Ella chce za peníze odjet do Evropy. Wesley jí přemlouvá, aby dům neprodávala; vyrostl tady, stará se o ovce a snaží se za otcovy stálé nepřítomnosti udržet statek v chodu. Ella trvá na svém a odjede s Taylorem celou věc uzavřít na obchodním obědě. Weston se vrátí domů a oznámí, že dům i s pozemkem prodal majiteli místního klubu, Ellisovi. Ellis přinese peníze, ale Ella prohlašuje Westona za nesvéprávného a koupi za neplatnou. Do toho přijde strážník oznámit, že Emma vjela na koni do klubu a rozstřílela ho na kusy. Teď sedí ve vězení.

Weston po dlouhé době vystřízliví, cítí se znovuzrozený a chce obnovit avokádový sad. Syn mu doporučí, aby utekl do Mexika, protože po něm jdou lidi, kterým dluží peníze. Weston odchází. Emma, kterou nedávno propustili z vězení, ukradne matce peníze a klíčky od auta a odchází z domu, ale je i s autem rozmetána na kusy explozí, jíž veřitelé dávají Westonovi výstrahu.

Do děje se jako leitmotiv prolíná lednička, prázdná, plněná jídlem, neustále otevíraná a zavíraná, lednička jako partner v dialogu. A příběh o kočce a orlovi. Kočka se krmila zbytky, když přiletěl orel, popadl jí do drápů a vznesl se s ní do nebe. Kočka orlovi sápe břicho, orel se jí snaží pustit, ale kočka se drží, protože ví, že by se pádem zabila. A tak spolu bojují uprostřed nebe, až se oba zabijí pádem na zem.


jbo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz