Cut

Titul v originále: Cut

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Mark Ravenhill (Velká Británie)

CUT (ŘEŽBA)

3 m, 3 ž

Horká novinka slavného anglického autora, která měla na konci února 2006 premiéru v londýnském Donmar Warehouse, vzbudila mezi kritiky protichůdné reakce. Jedni hru odsuzovali za její nekonkrétnost a neochotu dávat odpovědi na otázky, které sama klade, druzí oceňovali posun v Ravenhillově tvorbě, ale zároveň uváděli, že za tento text by možná měl dostat autorský honorář také Harold Pinter.

Hlavní postavou hry o třech aktech je Paul, stárnoucí muž, otec dvou synů. Potud je jeho existence naprosto průměrná, z normálnosti jej ale vylučuje jeho zaměstnání. Je správcem a dohlížitelem starého násilného obřadu, který se nazývá The Cut (Řežba). Celé první jednání tvoří rozhovor mezi Paulem a Johnem, člověkem který je jedním z úředníků vykonávání tohoto obřadu a za Paulem přišel, aby ho přemluvil k vykonání obřadu na své osobě a tím mu pomohl k jedinému možnému naplnění jeho pustého života. Paul tak nakonec učiní.

Druhé jednání se odehrává v Paulově domácnosti, v rozhovoru s jeho ženou Susan, která se víc než o projevy Paulových citů nebo snahu navázat intimnější komunikaci, stará o své aféry se služebnou a o to, který chleba kupovat. Každý spává jinde, Susan totiž nemohla snést, když Paul při sexu plakal, což byl následek Paulových traumatických zážitků. Susan ale o Paulově práci nemá nejmenší tušení. Mezi řečí se dozvídáme, že syn Stephen, který studuje na univerzitě, je aktivistou proti barbarskému obřadu Řežba, Susan je proto na syna pyšná.

Poslední, třetí akt se podle všeho odehrává ve vězení. Paul zde promlouvá se svým synem Stephenem, který ho přišel navštívit. Paul je unavený a zlomený. Stephen mu radí, aby projevil lítost a požádal o milost. Pro Paula je to ale nemožná cesta. Žádá trest, to je ale pro novou a lepší dobu naprosto nemožné - princip násilné odvety byl smeten spolu s odhalením a zničením Řežby. Paul posílá syna pryč do jeho vlastního lepšího světa a dobrovolně zůstává sám, uvězněn.

jsl

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz