Cut

Titul v originále:

Autor: Freddy Syborn
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Freddy Syborn (Velká Británie)

CUT (STŘIH)

2 m, 1 ž

Britskému herci, dramatikovi a scénáristovi Freddymu Sybornovi ještě nebylo třicet (2015), ale těžko bychom o něm mluvili jako o začínajícím autorovi. Zatím se zapsal spíše svou televizní tvorbou (scénáře k sitcomu Bad Education a postapokalyptické komedii Cockroaches), ale za sebou už má i celou řadu uvedených divadelních textů. Jeho silnou stránkou je lehký, přesně, ale nenuceně pointovaný dialog.

Cut představuje tři postavy, matku (Jane) a syna (Sam) z lepších kruhů, a Chrise, mladého zloděje a podvodníka přesně z opačného konce společenského žebříčku. Z dohadů Jane a Sama, co udělat s pošlým psem, postupně zjišťujeme, jak vztah matky a syna ochladl po smrti Samova staršího bratra. Jane a Sam se nedokážou vcítit jeden do druhého a porozumění se vzdaluje, ačkoli by si oba, především Jane, přáli prolomit ledy. V druhé části se Sam setkává s Chrisem, který chce vyloupit trezor ve firmě, kde Sam pracuje. V posledním, třetím, dialogu se Chris před nemocnicí, kde leží jím pobodaný Sam, snaží vymámit peníze z Jane falešnou historkou o umírající matce.

Každý má svůj cíl, své zájmy a své důvody, svůj způsob komunikace, míjet se je tak velice snadné.

Hra byla uvedena v březnu 2010 v londýnském Etcetera Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz