Danny and the Deep Blue Sea, an Apache Dance

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

John Patrick Shanley (USA)
DANNY AND THE DEEP BLUE SEA, AN APACHE DANCE

(DANNY A MOŘSKÁ HLUBINA: APAČSKÝ TANEC)
1 m, 1 ž

Podtitul Apache Dance poukazuje k divokému párovému tanci. Shanley z tance pro svou hru přejímá živočišnost, fyzickou a duševní vzájemnost i jistou obřadnost vztahu.

V liduprázdném, zchátralém baru v Bronxu se setkávají dva společenští vyděděnci - Danny (29 let) a Roberta (31 let). On je řidič náklaďáku, který nezvládá svou agresi. Kolegové mu přezdívají bestie. Ona je nezaměstnaná svobodná matka, o jejíhož třináctiletého syna se starají její rodiče. Oba aktéři jsou zdánlivě tvrdí, uzavření a nepřístupní. Ale právě jejich nenadálé setkání způsobí, že ledy začnou tát. Počáteční odstup mizí a oba k vlastnímu překvapení zjišťují, že tomu druhému otevírají ty nejosobnější stránky svého života. Danny se svěřuje se strachem, že minulou noc ve rvačce zabil cizího chlápka. Roberta Dannymu odhalí své velké životní trauma způsobené sexuálním incidentem s vlastním otcem. Vzájemné vyjevení osamělosti, úzkosti a vnitřní prázdnoty se stává základem podivného, divokého vztahu, který mezi Robertou a Dannym vzniká. Rozhodnou se spolu strávit noc v Robertině bytě. Tvrdost a surovost vystřídá něha, téměř dětská upřímnost a touha po vzájemné blízkosti. V přízračném opojení plánují svatbu i pokojnou společnou budoucnost.

Následující ráno však Roberta všechny společné plány rezolutně zamítá, považuje je jen za důsledek kouzla nočního okamžiku, který s ránem mizí. Danny je zmatený a zoufalý. Nakonec však pomáhá překonat Robertě pocit viny, který v ní zanechala neblahá zkušenost s otcem. Roberta Dannyho znovu přijímá a ve vzájemném vztahu nalézají naději do budoucna...

Hra byla poprvé uvedena v divadle Waterford v americkém Connecticutu v roce 1983.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz