Dark Play / Temná hra

Titul v originále: Dark Play

Autor: Carlos Murillo
Žánr: hra
Překladatel: Alexandra Ruppeldtová
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 2 ženy 1

Carlos Murillo (USA)
DARK PLAY or STORIES FOR BOYS (TEMNÁ HRA aneb PŘÍBĚHY PRO CHLAPCE)
2 m, 2 ž

Čtrnáctiletý Nick je cynický teenager, povýšený, pohrdající. Surfuje po internetu a hledá si naivní stvoření, které by se stalo obětí jeho „temné hry". Hry, ve které jenom jeden z hráčů zná pravidla a navíc ten, který je obětí, neví, že vůbec nějaká hra existuje.
Temná hra je dalším z příběhů o manipulaci s realitou. Nedobrovolným hráčem temné hry se stane Adam, důvěřivý mladík, který si na chatu hledá dívku, do které by se mohl „zamilovat". Láska zmíněná v Adamově profilu, je to slovo, které Nicka vyprovokuje k akci. Vytvoří postavu Rachel a s Adamem stráví noci a dny na chatu. Zamilovanost se skutečně dostaví a s city přichází i cyber sex (masturbace před webkamerou). Nick se královsky baví. Chce ale příběh přivést k životu, a proto si vymyslí Rachelina bratra. Jako bratr se s Adamem sejde. Vysvětlí mu, že Rachel přijít nemohla, protože „teď ji má otčím". Setkání Nicka a Adama skončí sexem.
Neexistující Rachel stále odmítá setkání, Adam začne být vůči ní agresivní a vysmívá se jí. Najednou se na chatu objeví otčím a vyhrožuje Adamovi, že ho zabije, pokud jeho dceru nenechá na pokoji. To už je jasné, že neexistující Rachel je zneužívána neexistujícím otčímem. Pak najednou Rachel zmizí. Její bratr se opět sejde s Adamem, hledá totiž útočiště před otčímem. Adam a Nick spolu znovu mají sex.
Adam dostane fotku Racheliny mrtvoly a její uřezané hlavy ležící kdesi v příkopu. Za nějaký čas se Adamovi ozve policistka (opět Nick), také na chatu. Označí Nicka za perverzní monstrum a přesvědčí Adama, aby ho zabil, a dá mu přesný popis celého aktu a tím zosnuje a naplánuje vlastní vraždu. Adam se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou.
Adam a Nick se sejdou v nákupním centru, koupí nůž a přesně podle instrukcí Adam Nicka za nákupním centrem pobodá. Z dobráka Adama se stal stejný citový invalida jako Nick, propadl se do jeho světa. Nick ale nezemřel.
Celý tento příběh je zarámován jako Nickovo vyprávění. Jeho posluchačem je jeho přítelkyně, se kterou právě měl první sex. Když Nick svůj příběh dokončí, Molly mu nevěří a pouze ho obviní, že si tu „sračku" vymyslel.
Autor v textu refrénovitě opakuje některé promluvy („Otázka - volba. Otázka - volba. Otázka - volba... Řeknu pravdu? Nebo si vymyslím nějakou sračku....Slabá migréna, potní žlázy jedou naplno, pocit tvrdnutí mezi nohama... Rozjíždím to.) a tematizuje vlastní proces vzniku divadelního textu, čímž hře dodává výrazný emoční náboj a činí ji vrstevnatější. Tón textu je temný, přesně jak říká název. Hra v podstatě sděluje, že pravda není natolik silná, abychom ji byli schopni rozpoznat. Ve světě lží nikdo neví, co je pravda a co hra.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz