Das Ding

Titul v originále: Das Ding

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 1

Philipp Löhle (Německo)

TO TAM (DAS DING)

přeložil Michal Kotrouš

4 m, 1 ž

tragikomedie

Hra absurdně, jasně a definitivně dokazuje, že v dnešním globalizovaném světě již neexistuje náhoda. Vše je se vším propojeno. Sledujeme vzájemně se prolínající příběhy. Mladý pár rekapituluje předešlé události, jež vyústily v absurdní smrt, kterou by rozhodně nikdo nečekal. Bavlníkové vlákno, později tričko, rámcový vypravěč celého spletitého příběhu, putuje po světě a překvapeně sleduje vzájemně propletené počínání lidí. Bavlnu pěstuje v Africe rozvojový pracovník a idealista Beat, z vlákna se stává v Číně tričko, které putuje do Evropy jakožto fotbalový dres, jenž končí na těle Katrin, která se v manželství s Thomasem nudí a exibuje na internetu, čímž se do ní v Číně zamiluje Li a letí si pro ni do Německa ozbrojen pistolí, kterou pokoutně koupil od Beata, který chtěl ilegálním obchodem se zbraněmi financovat bio pěstování bavlny – pistole míří na tričko, které Li sám vyrobil, aby nakonec prostřelené skončilo jakožto obnošené oblečení zpátky v Africe...

Ve světě, kde spolu všechno se vším souvisí a všechny události se dají potenciálně objasnit, chybí postavám věci neobjasnitelné, kouzelné momenty, velká láska a pocit domova – a přitom se beznadějně zaplétají do globální sítě kauzálních souvislostí.

Hra měla premiéru v květnu 2011 v Ecklinghausenu a poté v září 2011 v Schauspielhaus v Hamburku.

Hamburská inscenace hry byla pozvána do finále (7 her) soutěžní přehlídky nejlepších německojazyčných her Stücke 2012 v Mülheimu. Česká premiéra - září 2013 v divadle X10 / Strašnickém divadle v režii J. Honzírka.

Kdo chce navštívit inteligentní, současnou a kritickou komedii – zde ji má.“ (Frankfurter Rundschau).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz