Das Interview

Titul v originále: Interview

Autor: Theodor Holman, Theo Gogh van
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 1

Theodor Holman, Theo van Gogh (Holandsko)

INTERVIEW (INTERVIEW)

překlad Michal Kotrouš

1 m, 1 ž

komorní psychologické drama


„Prozraď mi své nejtemnější tajemství…“

Interview podle van Gogha je předposlední film holandského skandalisty Thea van Gogha z roku 2003, jenž byl zavražděn fanatickým muslimem v roce 2004. Možná známější je remake Steve Buscemiho z roku 2007 s názvem Interview. Podle prvního filmu vznikla výtečná komorní hra o otázkách a odpovědích, realitě a zdání, pravdě a lži.

Politický novinář je přinucen udělat rozhovor se slavnou hvězdičkou televizních seriálů a raději by sledoval odstupování holandské vlády, než být s herečkou v jedné místnosti. Herečka také není rozhovorem nijak nadšená a mezi dvojicí se rozpoutá konverzační bitva s působivým finále.

Brzy se z rozpačitého interview stává psychologický duel, ve kterém chvíli vítězí jeden, chvíli druhý. „Silikonový mozek se silikonovými kozami“ se brzy ukáže být výřečným a šikovným partnerem v rozhovoru s bývalým válečným zpravodajem. Baví se spolu o zranitelnosti duševní i tělesné a brzy se role začínají otáčet – Katja dělá rozhovor s Pierrem. Přitom se vytahují všechny možné tajné zbraně – záludné otázky, přetvářka, výlevy citu, úskoky, provokace, soucit, zpovědi a lži… Mezi oběma vzniká erotické napětí.

Když navzájem odkryjí svá tajemství, nabírá nebezpečná hra o pravdu a lež fatálních rozměrů. Hranice mezi fikcí a skutečností se pro oba zúčastněné pracující v tolik odlišných mediálních světech začíná rozostřovat a začíná být těžké říct, kdo je vítězem. Až do úplného konce není jasné, kdo je upřímný a kdo se toho druhého snaží nachytat na švestkách. Nevěřte ani herečkám, ani novinářům.

Česká premiéra této dramatizace proběhla v listopadu 2014 na malé scéně Horáckého divadla v Jihlavě v režii K. Duškové. Poté hru uvedlo např. Dejvické divadlo v prosinci 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz