Das kalte Kind

Titul v originále: Das kalte Kind

Žánr: drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 4

Marius von Mayenburg

STUDENÉ DÍTĚ (KALTES KIND)

přeložil Petr Štědroň

4m, 4ž

Mayenburg pokračuje v analýze mechanismů úpadku „základu státu" - současné rodiny. I přes scény exhibicionismu, zvráceného sexu a finále s vraždou a uříznutým penisem je tato hra už za zenitem proudu coolness dramatiky, do nějž autor byl řazen. Studené dítě je totiž mnohem lehčím, humornějším a plastičtějším obrazem stavu mezilidských vztahů v současné společnosti.

Hra se dělí na tři části, které lze pracovně pojmenovat Party, Svatba a Křest dítěte. V první části se rodiče přijíždějí do města podívat, jak si vede a užívá život jejich dcera Lena, studentka egyptologie. Na bizarní rodinnou party v módním klubu s příznačným názvem Polygam se připlete také celkem nevinný exhibicionista Henning, kterého sbalí mladší Lenina sestra Tina, a Johann, který řeší svou situaci s odmítnutým snubním prstenem tím, že pohotově dosazuje za bývalou partnerku Lenu. V dalších dvou částech se prezentuje rychlý úpadek ve vztazích těchto párů, mezi nimiž defiluje postava matky, v moderním dramatu odsouzená k sentimentu, směšnosti, staromódnosti a naprosté bezprávnosti, přihlížející manželé demonstrativně zpřítomňující potomstvo symbolem kočáru a především machistický otec, jehož peníze celou tuhle loď bláznů narvanou hysterkami, paranoiky a úchyly drží finančně nad vodou. A co že bylo v tom kočáře? To Mayenburg ponechává interpretaci inscenátorů. Text při identifikaci jeho tajemného obsahu spíše mate. Tu se mluví o panence, na kterou je podivně fixován Werner, tu se feminizované Silke vyčítá, že je krkavčí matka. V žádném případě to však není plod sladké lásky dvou humánních bytostí, spíše symbol hysterie přemnožené či senilnějící evropské populace.

Hra měla loni světovou premiéru v Schaubühne am Lehniner Platz v Berlíně, kde ji jako pohybově a vizuálně výsostně stylizovaný a dramaturgicky upravený tvar režíroval Luc Perceval. Její další uvedení v Dortmundské činohře ji představilo ve zcela odlišném pojetí jako místy až expresionisticky pojaté inferno na temné holé scéně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz